Zahlavi

Pedagogové se mohou hlásit na Letní vědecký kemp, který pořádá Akademie věd

29. 06. 2022

Již tradiční vzdělávací akce pro pedagogy – Letní vědecký kemp – se uskuteční letos v srpnu v Třešti na Vysočině. Učitelé chemie, biologie, fyziky a matematiky ze základních i středních škol se mohou přihlásit do 14. července 2022. Workshopy s ukázkami experimentů povedou vědci z Akademie věd ČR.   

Pedagogové se dozví nejen spoustu nových poznatků ze svých oborů, ale především získají tipy na zajímavé didaktické pomůcky, interaktivní programy a aktivity, které jim pomohou zpestřit jejich výuku. Důraz při volbě experimentů je kladen na jejich finanční „nenáročnost“ a zařazení do Rámcových vzdělávacích programů na příslušném stupni škol.

Letní vědecký kemp je letos rozdělen do tří kurzů, celková kapacita každého z nich je 14 účastníků:  

  • 8.–12. 8. 2022 pro učitele a učitelky základních škol
  • 12.–16. 8. 2022 pro učitele a učitelky fyziky a matematiky 
  • 16.–20. 8. 2022 pro učitele a učitelky chemie a biologie 

Kurzem pro pedagogy základních škol provedou Andrea Tláskalová, Jitka Soukupová, Václava Kopecká a Jitka Houfková, které účastníkům ukážou badatelsky orientované vyučování, výrobu modelů a pokusy ve venkovní učebně.

Učitelé a učitelky fyziky a matematiky se budou věnovat vesmírným tělesům a astronomii s Milošem Tichým, optice a laserům s Ivanem Kašíkem a Martinem Ledenským, případně různým typům otevřených a prakticky založených matematických úloh s Libuší Samkovou.

Kurz pro pedagogy chemie a biologie nabídne experimenty demonstrující transport vody rostlinou s Janem Kolářem. Chemickými tématy pak účastníky kurzu provede Tomáš Slanina, laureát Prémie Otto Wichterleho.

Více informací o Letním vědeckém kempu včetně odkazů na přihlášky najdete na www.otevrenaveda.cz.

Text: Leona Matušková, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: Jana Plavec, AV ČR

Přečtěte si také

Vědy o Zemi

Vědecká pracoviště

Výzkum ve vědách o Zemi je soustředěn na dvě hlavní oblasti: globálně kontinentální fyzikální a geologické problémy složení, struktury a vývoje zemského tělesa, včetně jeho plynného obalu, a lokálně regionální vlastnosti vnitřní struktury území České republiky, jež představuje unikátní geologickou formaci v Evropě. Historie českých a moravských geologických jednotek, oscilace klimatu a environmentální proměny v nedávné geologické minulosti jsou předmětem rostoucího zájmu, stejně tak jako paleomagnetismus, paleontologie a procesy v horninovém prostředí vyvolané lidskou činností. Studují se příčiny indukovaných seismických vln, je mapována kontaminace půdy a sedimentů, jsou vyhledávány a vyšetřovány lokality vhodné jako případná úložiště radioaktivních odpadů. Přechodové a horní vrstvy atmosféry jakož i bližší okolí Země jsou zkoumány především z globálního hlediska fyziky jejího plynného obalu, zatímco klimatické předpovědi a studium dlouhodobých změn atmosférické cirkulace jsou omezeny převážně na oblast střední Evropy. Sekce zahrnuje 6 ústavů s přibližně 480 zaměstnanci, z nichž je asi 320 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.

Všechny výzkumné sekce