Zahlavi

Bude to skvělé turné, řekl v Praze americký astronaut Feustel

04. 04. 2019

Americký geofyzik a astronaut Andrew Feustel, který si při svých cestách do vesmíru vzal s sebou Milerova Krtka, básně Jana Nerudy či kresbu chlapce Petra Ginze z terezínského ghetta, je v Česku. Do Prahy dnes přiletěl na pozvání Akademie věd ČR se svou ženou Indirou, která má české kořeny – její maminka pochází ze Znojma.

„Bude to skvělé turné a moc se na něj těším. Děkuji Akademii věd za pozvání,“ řekl na pražském letišti Andrew Feustel. „Praha je nádherné město, vždy fascinovaně pozoruju tu scenerii z letadla. Je to skoro jako ve vesmíru,“ zavtipkoval Feustel s tím, že ještě dnes večer vyrazí se ženou na procházku na Petřín. Indira dodala, že Andrew bude mít teď v Česku 11 dní na to, aby se naučil česky.

Jde o Feustelovu třetí oficiální návštěvu v Česku, tento význačný astronaut NASA tu byl v letech 2009 i 2011, kdy se setkal i s těžce nemocným prezidentem Václavem Havlem na Hrádečku. Letos v dubnu zde stráví celkem jedenáct dní, během nichž bude cestovat po celé republice a na besedách s veřejností popularizovat vesmírný výzkum. Dějištěm jeho přednášek budou většinou univerzity či planetária, podrobné informace najdete zde

Program schvalovala NASA

„Návštěvu jsme připravovali s velkým předstihem a jsme dobře připraveni, o Feustelovy přednášky a besedy je v regionech obrovský zájem,“ řekla ředitelka Divize vnějších vztahů SSČ Kateřina Sobotková s tím, že všechny Feustelovy akce v Česku schvalovala americká NASA. 

Feustel na svém turné, které organizuje Akademie věd ČR ve spolupráci s Velvyslanectvím USA v Praze, navštíví i Brno, Ostravu, Olomouc či Terezín. Právě kresbu talentovaného chlapce Petra Ginze nazvanou Měsíční krajina, která vznikla v terezínském ghettu, si Feustel vzal s sebou do kosmické lodi v loňském březnu. Návštěva Terezína má vztah i k rodině jeho ženy, Indiřini předci byli v ghettu internovaní.

Tisková konference s Andrewem Feustelem, který strávil ve vesmíru 226 dní, z toho 61 hodin a 48 minut ve volném kosmickém prostoru, se uskuteční zítra od 10.00 hodin v budově Akademie věd na Národní třídě v Praze, její stream bude možné sledovat zde.

Na titulním obrázku Andrew Feustel se ženou Indirou (v modré a červené bundě), jinak zleva Pavel Suchan z Astronomického ústavu AV ČR, ředitelka Divize vnějších vztahů SSČ Kateřina Sobotková, místopředseda AV ČR Jan Řídký a astronom František Fárník

Související články:

Astronaut Andrew Feustel přijede do Česka popularizovat vesmírný výzkum

Připravila: Alice Horáčková, Odbor mediální komunikace Kanceláře AV ČR
Foto: Alice Horá
čková, Odbor mediální komunikace Kanceláře AV ČR

Licence Creative Commons

Přečtěte si také

Vědy o Zemi

Vědecká pracoviště

Výzkum ve vědách o Zemi je soustředěn na dvě hlavní oblasti: globálně kontinentální fyzikální a geologické problémy složení, struktury a vývoje zemského tělesa, včetně jeho plynného obalu, a lokálně regionální vlastnosti vnitřní struktury území České republiky, jež představuje unikátní geologickou formaci v Evropě. Historie českých a moravských geologických jednotek, oscilace klimatu a environmentální proměny v nedávné geologické minulosti jsou předmětem rostoucího zájmu, stejně tak jako paleomagnetismus, paleontologie a procesy v horninovém prostředí vyvolané lidskou činností. Studují se příčiny indukovaných seismických vln, je mapována kontaminace půdy a sedimentů, jsou vyhledávány a vyšetřovány lokality vhodné jako případná úložiště radioaktivních odpadů. Přechodové a horní vrstvy atmosféry jakož i bližší okolí Země jsou zkoumány především z globálního hlediska fyziky jejího plynného obalu, zatímco klimatické předpovědi a studium dlouhodobých změn atmosférické cirkulace jsou omezeny převážně na oblast střední Evropy. Sekce zahrnuje 6 ústavů s přibližně 480 zaměstnanci, z nichž je asi 320 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.

Všechny výzkumné sekce