Zahlavi

Astronaut Feustel: Krtek nám sloužil jako indikátor stavu beztíže

05. 04. 2019

Je jedním z pěti set privilegovaných lidí, kteří se kdy podívali do vesmíru. Jeden z nejzkušenějších astronautů na světě, Američan Andrew Feustel, dnes na tiskové konferenci v Akademii věd ČR přiblížil svou loňskou misi, která byla jeho nejnáročnější a zřejmě i poslední cestou. Na Mezinárodní kosmické stanici totiž strávil 6 a půl měsíce.

„Po přistání jsem nebyl schopen čtyři až pět hodin chodit. Nebyla to otázka sil, ale rovnováhy a koordinace. Takové problémy jsem při svých předchozích, kratších cestách neměl,“ uvedl Andrew Feustel s tím, že po týdnu už se cítil mnohem lépe a po měsíci se proháněl v závodním autě bezmála třistakilometrovou rychlostí. Do kabiny ve vesmírné lodi Sojuz si přitom vzal kresbu chlapce Petra Ginze, který si prošel terezínským ghettem a byl zavražděný v Osvětimi. Nechyběla tam ani figurka oblíbeného Krtka, který se podle Feustela při letu v Sojuzu stal jeho „indikátorem stavu beztíže“.

Tisková konference se konala v Akademii věd ČR, která jeho návštěvu organizuje

Tento třiapadesátiletý astronaut má k Česku více než vřelý vztah, jeho manželka Indira má české kořeny a její maminka pochází ze Znojma. To Indira stála za první Feustelovou návštěvou Česka v roce 2009, to ona ho také inspirovala k tomu, aby si do kosmu vzal nejen Krtka a Ginzovu kresbu, ale třeba také Nerudovy Písně kosmické. U nich se však muselo přihlížet i k jejich velikosti a hmotnosti, a tak nakonec zvítězilo Topičovo vydání z roku 1916, které tehdy Feustel přivezl zpátky do Čech a připsal tam svoje věnování. Během letošního turné se Feustel zaměří hlavně na Moravu a Slezsko, kde má řadu přednášek a besed se studenty.

V kosmu necítím žádný stres

„Od malička jsem chtěl létat do vesmíru, byl to můj sen,“ řekl Feustel a překvapivě uvedl, že žádný velký psychologický stres v kosmu necítí. „V NASA jsme na naše mise dobře připraveni, já jenom vykonávám práci nachystanou techniky a inženýry.“ V kosmu podle svých slov každý den dvě hodiny cvičí, aby se v beztížném prostředí udržel v kondici, a téměř každý den provádí vědecké experimenty, některé z nich se týkají i výzkumu rakoviny. „V žádném případě to není rutina,“ říká Feustel, který je sice oficiálně ve „vesmírném důchodu“, ale rád by ve vesmírném programu pokračoval a zapojil se do projektu opětovného výstupu člověka na Měsíc během nadcházejících pěti let.

Na tiskovou konferenci přijel i velvyslanec USA v ČR Stephen B. King

Indira Feustel: Mám strach, když Andrew startuje

Poté svůj pohled na život s astronautem přidala Indira. „Na jeho poslední misi jsme spolu mluvili každý týden hodinu na videu. Když letěl na Mezinárodní komickou stanici, dokonce mi z okýnka ukázal naši Zemi. To byl nádherný pocit,“ řekla Indira Feustelová, která s manželem může telefonovat, nebo mu dokonce posílat balíčky. „NASA má svůj úřad podpory pro rodiny, takže v tomto směru nestrádáme. Ale jsou v tom i některé velmi těžké chvíle, třeba když za ruku držím své dva syny a přihlížíme, jak Andrew startuje. Má za sebou tři starty a tři přistání, a vůbec nepřehání, když ty okamžiky přirovnává k explozi,“ dodala Indira.

Andrew Feustel s kopií Měsíční krajiny Petera Ginze

Historie kosmických letů má i svoji tragickou statistiku: v roce 2003 zahynul při přistání amerického raketoplánu Columbia i izraelský kosmonaut Ilan Ramon, který se jako první pokusil do vesmíru vynést kresbu Petra Ginze.

„Chtěl bych zdůraznit, že peníze na vesmírný výzkum nekončí ve vesmíru, ale na Zemi. Měli bychom si uvědomovat, že máme pouze jednu planetu, a musíme hledat nové domovy,“ řekl na závěr Andrew Feustel.

Andrew Feustel se při své předchozí návštěvě roku 2011 setkal i s Václavem Havlem na Hrádečku

 

Související články:

Bude to skvělé turné, řekl v Praze americký astronaut Feustel

Na titulním snímku Andrew Feustel, jeho žena Indira a předsedkyně AV ČR Eva Zažímalová

Připravili: Alice Horáčková a Milan Pohl, Odbor mediální komunikace Kanceláře AV ČR
Foto: Jana Plavec, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR a archiv Jana Martinka, OMK AV ČR

 

Licence Creative Commons

Andrew Feustel_tiskovka AV ČR_-14

Andrew Feustel_tiskovka AV ČR_-14

Andrew Feustel_tiskovka AV ČR_-15

Andrew Feustel_tiskovka AV ČR_-15

Andrew Feustel_tiskovka AV ČR_-18

Andrew Feustel_tiskovka AV ČR_-18

Andrew Feustel_tiskovka AV ČR_-21

Andrew Feustel_tiskovka AV ČR_-21

Andrew Feustel_tiskovka AV ČR_-22

Andrew Feustel_tiskovka AV ČR_-22

Andrew Feustel_tiskovka AV ČR_-48

Andrew Feustel_tiskovka AV ČR_-48

Andrew Feustel_tiskovka AV ČR_-67

Andrew Feustel_tiskovka AV ČR_-67

Andrew Feustel_tiskovka AV ČR_-76

Andrew Feustel_tiskovka AV ČR_-76

Andrew Feustel_tiskovka AV ČR_-81

Andrew Feustel_tiskovka AV ČR_-81

Andrew Feustel_tiskovka AV ČR_-82

Andrew Feustel_tiskovka AV ČR_-82

Andrew Feustel_tiskovka AV ČR_-83

Andrew Feustel_tiskovka AV ČR_-83

Přečtěte si také

Vědy o Zemi

Vědecká pracoviště

Výzkum ve vědách o Zemi je soustředěn na dvě hlavní oblasti: globálně kontinentální fyzikální a geologické problémy složení, struktury a vývoje zemského tělesa, včetně jeho plynného obalu, a lokálně regionální vlastnosti vnitřní struktury území České republiky, jež představuje unikátní geologickou formaci v Evropě. Historie českých a moravských geologických jednotek, oscilace klimatu a environmentální proměny v nedávné geologické minulosti jsou předmětem rostoucího zájmu, stejně tak jako paleomagnetismus, paleontologie a procesy v horninovém prostředí vyvolané lidskou činností. Studují se příčiny indukovaných seismických vln, je mapována kontaminace půdy a sedimentů, jsou vyhledávány a vyšetřovány lokality vhodné jako případná úložiště radioaktivních odpadů. Přechodové a horní vrstvy atmosféry jakož i bližší okolí Země jsou zkoumány především z globálního hlediska fyziky jejího plynného obalu, zatímco klimatické předpovědi a studium dlouhodobých změn atmosférické cirkulace jsou omezeny převážně na oblast střední Evropy. Sekce zahrnuje 6 ústavů s přibližně 480 zaměstnanci, z nichž je asi 320 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.

Všechny výzkumné sekce