Zahlavi

Zvěd si posvítil na světlo! První díl nové série zkoumá vliv displejů na zdraví

15. 03. 2019

Po úspěšných dílech o robotice zahajuje YouTube kanál Zvěd novou sérii Světlo & my, jejímž tématem je světlo a jeho účinky na naše zdraví i životní prostředí. První epizoda, připravená ve spolupráci s odborníky z Platformy pro zdravé osvětlování UCEEB a experty z AV ČR, kteří se zabývají světelným znečištěním, se věnuje modrému světlu displejů a LED žárovek.

V poslední době nás média varují před různým druhem „smogu“, nejen průmyslovým, ale i vizuálním či světelným. Tomu posledně jmenovanému se teď podíval na zoubek Zvěd – YouTube kanál, který vzniká v Odboru audiovizuálních technologií SSČ AV ČR a zaměřuje se na žhavá témata současné vědy a výzkumu.

Na to, jak je to s účinky modrého světla na naše zdraví doopravdy, se youtuber Vojtěch Klinger ptal architektky a chronobioložky Ing. arch. Lenky Maierové, Ph.D., z Platformy pro zdravé osvětlování UCEEB a odborníků z Akademie věd ČR, zejména Pavla Suchana, kteří se zabývají světelným znečištěním (www.svetelneznecisteni.cz). A jaké otázky zazněly? Například: Jaký je rozdíl mezi denním a umělým světlem? Jak nám škodí světlo displejů nebo LED žárovek? Proč světlo ovlivňuje naše biologické hodiny, a tedy náš spánek, psychiku a nemoc? Pomůže nám světelná terapie? Jak chytře svítit přes den a jak v noci? Jak svítili naši předkové?

Více se dozvíte v prvním díle druhé série Zvěda.

Další připravované díly vás seznámí s tím, jak náš mozek vlivem světla seřizuje biologické hodiny či jaká jsou rizika světelného znečištění. Chcete-li mít jistotu, že vám nejdůležitější a nejzajímavější poznatky současné vědy neuniknou, sledujte Zvěda i na Facebooku nebo na Instagramu.

Připravila: Daniela Uhrová, Divize vnějších vztahů Střediska společných činností, ve spolupráci s Milanem Pohlem, Odbor mediální komunikace Kanceláře AV ČR
Foto: YouTube kanál Zvěd