Zahlavi

Zkumavky, fotokomoru i kontrolované výbuchy nabídl Festival vědy

05. 09. 2018

Vítězné náměstí v Dejvicích se 5. září proměnilo v laboratoř pod širým nebem. Konal se tu jednodenní Festival vědy, který ve svém šestém ročníku nabídl téměř stovku expozic. Vstupné bylo zdarma.

„Věda přináší radost ve dvou fázích: když vidíte pěkný experiment, a potom když jí začnete rozumět a objevujete nové souvislosti a vztahy. Nebudu zastírat, že mezi tím vším je řehole, ale nenechte se odradit,“ řekl při zahájení festivalu místopředseda Akademie věd ČR Zdeněk Havlas. „Jsem rád, že Akademie věd se tu neztrácí a je tu hodně vidět. Je to velké zadostiučinění,“ dodal Havlas.

Zahájení festivalu se zúčastnil i místopředseda Akademie věd Zdeněk Havlas (u mikrofonu)

Kurkuma s borovou vodou

Letošní velkou návštěvnost pak při svém projevu vyzdvihl „patron“ přehlídky a někdejší předseda Akademie věd Václav Pačes, který festivalu s nadsázkou popřál „hodně hezkých učitelek, které na něj přivedou své žáky“. Nechyběl ani rektor Českého vysokého učení technického Vojtěch Petráček nebo Libor Bezděk, městský radní a ředitel Domu dětí a mládeže, který je hlavním organizátorem akce.

Na dejvickém „Kulaťáku“ mohli návštěvníci tou dobou přihlížet simulaci policejního zásahu nebo si ve stánku Ústavu experimentální botaniky vyzkoušet, co se stane, když kurkuma reaguje s borovou vodou nebo když se do výtažku z vrbové kůry přidá železitá sůl.

Letošní ročník festivalu se setkal s mimořádným zájmem

Tužka a termiti

V obležení byly stánky Ústavu organické chemie a biochemie, v kterých vědci ukazovali například samovznícení při reakci manganistanu draselného s glycerinem. A neváhali do expozice zapojit i termity. „Jak dlouho myslíte, že termitům trvalo, než ohlodali tuhle tužku tak, že z ní zůstala jen tuha?“ ptali se dětí na stánku, které tipovaly měsíc i čtrnáct dní. Ve skutečnosti to termiti „zvládli“ za týden, zatímco na noviny jim stačilo pouhých dvanáct hodin. Na plastové víčko ovšem jejich kusadla, která patří k nejtvrdším přírodním materiálům na světě, potřebují čtyři měsíce.

Kromě tradičních vystavovatelů jako Astronomický ústav, který zde simuloval mimo jiné i pohyb těles kolem Slunce a vysvětloval stavbu kosmické sondy, se na festivalu poprvé představilo i akademické pracoviště ze společenskovědní oblasti, a to Ústav dějin umění. Svůj stánek vybavil fotokomorou a na příkladu negativů Josefa Sudka tam vysvětlovali principy vyvolávání fotografií.

O akci byl již od ranních hodin velký zájem a organizátoři si letos slibují rekordní účast, která by měla pokořit i loňských patnáct tisíc návštěvníků. 

Související články:

Festival vědy zve do Dejvic na elektromotorky, mikroskopy i diskusi o suchu

Připravila: Alice Horáčková, Odbor mediální komunikace Kanceláře AV ČR
Foto: Jan Martinek, Odbor mediální komunikace Kanceláře AV ČR