Zahlavi

Výstava optických klamů Klamárium

04. 11. 2016

V brněnském VIDA! Science Centru proběhla 31. října 2016 slavnostní vernisáž výstavy „Klamárium“, kterou pro návštěvníky připravil Psychologický ústav AV ČR. Výstavu probíhající na ploše více než 500m² tvoří přes 30 známých i méně známých zrakových klamů.

 

Naprostá většina exponátů má interaktivní povahu. Jejich účinek je podmíněn ochotou návštěvníka řídit se instrukcemi a přistoupit na navrženou hru, nebo alespoň snahou přemýšlet nad tím, co je na viděném podnětu neobvyklé či jak je vůbec něco takového možné. Ke každému vystavenému exponátu je poskytnuto vysvětlení, jednak krátké na panelu vedle exponátu a pro poznání chtivé zájemce se zde nachází i v rozsáhlejší podobě na přiloženém bloku a v katalogu. V experimentálním pokoji si návštěvníci mohou vyzkoušet řadu úloh používaných v psychologickém výzkumu. „Využití klamů a jiných příkladů omylnosti a ovlivnitelnosti lidského zraku je k takové demonstraci mimořádně vhodné. Návštěvník výstavy spatří neexistující podněty, naopak neuvidí ty existující,“ říká hlavní autor výstavy doc. Radovan Šikl z Psychologického ústavu AV ČR. Autoři, kterými jsou dále Mgr. Michal Šimeček a Ing. arch. Veronika Zimková, věří, že výstava návštěvníkům přinese zábavu i poučení a vzbudí zvídavost a touhu dozvědět se o tajích lidské mysli více.

Výstava, kterou finančně podpořila Akademie věd ČR a realizovala společnost MIVIS - cz potrvá ve VIDA Science centru do 9. května příštího roku. Více informací naleznete na stránce www.klamarium.cz.