
Výstava belgických surrealistů v prostorách Akademie věd ČR
05. 10. 2016
„Mramor se jí studený“ je název výstavy, kterou hostí od 5. 10. do 25. 10. Galerie Věda a umění Akademie věd ČR. Unikátní expozice seznamuje české publikum s uměleckou a literární aktivitou, kterou rozvíjeli belgičtí avantgardní malíři a básníci od dvacátých let 20. století a jíž se dosud inspirují současní umělci. Druhá část výstavy představuje vzácné dokumenty shromážděné bruselským Literárním archivem, který se věnuje československému exilu v době normalizace. Vernisáž belgických avantgardních malířů proběhla dne 4. 10. a této příležitosti využil také předseda AV ČR prof. Jiří Drahoš, který všechny přítomné pozdravil online přenosem z Ostravy, kde se koná výjezdní zasedání Akademické rady AV ČR.
Originální fotografie, koláže, časopisy, korespondence, rukopisy a jednotlivé publikace dokumentují činnost belgických surrealistů a jejich následovníků v širším kontextu spolupráce i konfliktu s jinými avantgardními skupinami. Provokativní vážnost Paula Nougého a René Magritta, hravost koláží Theodora Koeniga či parodická dekonstrukce díla opakovaným vytvářením jeho modelu Alice Piemme, výsměch společenským kódům v rafinovaně estetické podobě Marcela Mariëna, invence Christiana Dotremonta a duch přátelství pronikající tím vším otevírá návštěvníkovi této výstavy jedinečný a doposud ne zcela prozkoumaný svět.
Do týmu, který výstavu připravil, patří zástupci Archives et Musée de la littérature v Bruselu Laurence Boudart, Alice Piemme a Jan Rubeš a Tereza Kopecká ze Střediska společných činností AV ČR.
Výstava souboru archivních dokumentů významných osobností československého exilu, jakými byli např. Ivan Diviš, Lubomír Sochor, Bohuslav Brouk, Jan Vladislav nebo Petr Král, je výstupem spolupráce Literárního archivu v Bruselu, Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR a Filozofického ústavu AV ČR.
DOPROVODNÝ PROGRAM
5. října 2016, Francouzský institut, Štěpánská 644/35, Praha 1
18:00 – Avant-garde et surrealisme en Belgique francophone
Přednáška ředitele Literárního archivu a Muzea literatury v Bruselu Marca Quaghebeura (ve francouzském jazyce, tlumočeno do češtiny)
6. října 2016, Knihovna Akademie věd ČR, oválná studovna, Národní 3, Praha 1
17:30 – Kulatý stůl
Diskuse u kulatého stolu s předními českými odborníky na téma belgického surrealismu a evropských avantgard. Hosté: prof. Jan Rubeš, výtvarník Bruno Solařík, spisovatel a básník Petr Král.
(v českém jazyce)
Vstupné na výstavu zdarma.
Otevřeno v pracovní dny od 10 do 18 hodin.
Informace o výstavách, akcích a doprovodných programech na www.popularizace.avcr.cz
Přečtěte si také
- Příslib nové vědecké generace. O studentské stáže v AV ČR je rekordní zájem
- Startuje další série NEZkreslené vědy. Přiblíží fyziku, vesmír i historii
- Áčko: O obrazech, technologiích a násilí během koronaviru
- Česká věda má nadějné pokračovatele. Představila je studentská konference
- Začíná Noc vědců. Ústředním tématem je robot a jeho vztah k člověku
- Porotu soutěže Věda fotogenická 2020 okouzlil pohled predátora
- Ohlédnutí za dvacátým ročníkem festivalu Týden vědy a techniky
- Středoškoláci se mohou stát vědcem na zkoušku. Umožní to stáž AV ČR
- Začíná jubilejní Týden vědy a techniky AV ČR. Letos poprvé online
- Akademie věd ČR má nové specialisty pro transfer technologií