Zahlavi

Výstava Ozvěny EXPO je otevřena i v červenci

01. 07. 2016

Až do 29. července je v prostorách Akademie věd ČR na Národní třídě v Praze otevřena výstava Ozvěny EXPO.

Výstava odkazuje na světovou výstavu EXPO 2015 v Miláně, kde se poprvé v historii představily se svými expozicemi i čtyři ústavy Akademie věd ČR. Jejich vybrané exponáty doplněné o interaktivní prvky teď mají možnost spatřit a vyzkoušet na vlastní kůži i návštěvníci výstavy Ozvěny EXPO.

Devět unikátních exponátů má jednoho společného jmenovatele, a tím je propojení současného umění s vědou.

Na návštěvníky čeká futuristický bioreaktor jako možné řešení problémů s produkcí potravin, procházka virtuálním lesem, tepající videoprojekce Buňka, která poukáže na složitost fungování lidského organismu, nebo model českého pavilonu společnosti KOMA Modular s.r.o.

Světová výstava EXPO 2015 v Miláně nesla motto „Feeding the Planet, Energy for Life“. I to se odráží v exponátech pražské výstavy.

„Plastický Subliminal, výsledek spolupráce Ústavu experimentální botaniky AV ČR a výtvarníka Federico Díaze, zavede návštěvníky do tajů odhalení genetického plánu pšenice, který jako první na světě vyluštili a přečetli vědci ze zmíněného ústavu Akademie věd ČR. Plastika, která byla k vidění v Milánu, je pro účely výstavy v Akademii věd unikátně rozšířena a obohacena o interaktivní prvek. Exponát doprovází pšeničný déšť, který navrhl Federico Díaz a zkonstruoval Miroslav Švec. Přímo do deště přitom mohou návštěvníci vstoupit,“ vysvětluje koordinátorka výstavy Eva Jurková.

Výstava Ozvěny Expo 2015 se těší velké oblibě veřejnosti, bylo na ni možné zavítat i při letošní Muzejní noci, kdy si ji přišlo prohlédnout přes 1800 lidí.

Výstavu v hlavní budově Akademie věd ČR na Národní 3 v Praze 1 v Galerii Věda a umění je možné navštívit v pracovní dny od 10 do 18 hodin. Vstup je zdarma. Více informací na www.ozvenyexpo.cz.