Zahlavi

Veletrh vědy vrcholí, na sobotu nabízí bohatý program

07. 06. 2019

Jak souvisí věda s Hrou o trůny? Může mít robot svědomí a máme se bát umělé inteligence? Nejen o těchto otázkách bude řeč v sobotním programu pátého ročníku Veletrhu vědy, který se koná v PVA EXPO v Praze Letňanech. Představuje se na něm přes 100 vystavovatelů, především vědců a vědkyň z Akademie věd ČR, ale i z univerzit a inovativních firem. Vstup je zdarma.

Veletrh vědy je jedinečnou příležitostí dozvědět se o novinkách ve vědeckém výzkumu, promluvit si s vědci i vědkyněmi a zeptat se jich, jak vypadá jejich práce v laboratořích a badatelnách.

Každý ze zapojených ústavů Akademie věd ČR si pro návštěvníky připravil originální stánek se zajímavostmi z oboru. Například v pojízdné laboratoři Biologického centra si můžete pod mikroskopem prohlédnout veš nebo klíště. V expozici Knihovny AV ČR si lze vyzkoušet tisk starou technikou nebo vytvořit malou knížečku, u archeologů je pak možné si vyrobit malý pravěký šperk.

Nevšední zážitek pak nabízí Ústav pro českou literaturu AV ČR – možnost na chvíli zalézt do útlé improvizované věznice a nechat se v ní inspirovat na zdi napsanými verši. Zkusíte si také napsat vězeňskou poezii? Pokud neutrpíte klaustrofobní pocit v káznici, můžete zkusit přejít ke stánku Filosofického ústavu AV ČR a usednout do Diogenova sudu.

Kromě aktivit u veletržních stánků je možné se zúčastnit několika připravených doprovodných akcí v Keplerově sále. Zde výběr z nich:

Diskuse

13:30 Robot a jeho (s)vědomí: Etické a sociální důsledky umělé inteligence a robotizace. Vědomí robotů – mohou mít roboti vědomí?

15:00 Věda v Game of Thrones: Krvavé svatby po evropsku a Věda a draci

Vědecká show

10:30 Science show iQLANDIA

16:00, 17:00 Multimediální science show: Hledání tmy

Přednáška

13:30 Malé sopky s velkým příběhem

Vstup zdarma
Veletrh vědy pořádá Akademie věd ČR. Za pět let jeho existence z něj vytvořila jednu z největších populárně-naučných akcí u nás. Její úspěšnost potvrzuje i to, že se stala nejrychleji rostoucím veletrhem v ČR, loni na něj zavítalo rekordních téměř 25 tisíc návštěvníků.

Brány výstaviště se otevírají v 10:00 hod. a uzavírají v 18:00 hod. Na některé přednášky, vědecká představení a panelové diskuse doporučují organizátoři provést rezervace na webových stránkách www.veletrhvedy.cz.

Na Veletrhu vědy bude k dostání časopis Akademie věd ČR AΩ / Věda pro každého, který letos získal prestižní ocenění Grand Prix za obsah v soutěži Zlatý středník.

Text: Leona Matušková, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: Jana Plavec, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Sítě: Petr Cieslar, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR

Licence Creative Commons