Zahlavi

Veletrh vědy představí temnou komoru i padělatelské doupě

28. 05. 2018

Čtvrtý ročník Veletrhu vědy se uskuteční za necelé dva týdny. Chybět nebudou improvizované laboratoře, speciální exponáty, vědci z výzkumných center či zástupci inovačních firem. Přinášíme tipy na expozice a vystavovatele, které byste si ve dnech od 7. do 9. června 2018 v PVA EXPO Praha v Letňanech neměli nechat ujít.

 

Padělatelské doupě

Žili skutečně praotec Čech, kněžna Libuše, pěvec Lumír a další bájné postavy českých dějin? Jak se se zprávami, které o nich máme, popasovali spisovatelé a umělci? Proč dějiny dokonce falšovali? Přetrvalo něco i do současnosti? Pro odpovědi přijďte do Padělatelského doupěte Ústavu pro českou literaturu AV ČR, ve kterém si můžete některé falzátorské postupy dokonce vyzkoušet.

 

Laserové bludiště a Dům nanohrůzy

Největší stánek na Veletrhu vědy postaví Fyzikální ústav AV ČR. Čeká vás 20 stanovišť. Zažijete hravou fyziku s ohněm i ledem, jako v bondovce si budete připadat v laserovém bludišti, krásy nanosvěta objevíte v Domě nanohrůzy. Pomocí virtuální reality se naživo podíváte na detektor ATLAS v CERN v Ženevě 100 metrů pod zemí nebo do hal nejsilnějších laserů světa v ELI Beamlines a centru HiLASE. V mlžné komoře uvidíte dráhy částic kosmického záření, které prolétají kolem nás a naši kosmologové představí tajemství vesmíru.

laserove-bludiste

Laserové bludiště. Foto: Fyzikální ústav AV ČR

 

Patenty a ochranné známky

Co je duševní vlastnictví a co do něj patří? Co musí nápad splňovat, abyste se mohli pochlubit, že jste vlastníky patentu? A lze chránit i to, že výrobek má zajímavý tvar? V kvízech a dalších hrách si ve stánku Úřadu průmyslového vlastnictví vyzkoušíte, jestli poznáte slavné vynálezce a jejich patenty nebo jakou cestu je třeba ujít za zápisem ochranné známky. Uvidíte, jaké nápady můžeme najít v patentových databázích. Odborníci z Úřadu průmyslového vlastnictví prozradí vše, co jste kdy chtěli o patentování vědět.

 

Relax zóna

Své síly spojilo 16 humanitních a společenskovědních ústavů Akademie věd ČR, které se rozhodly přenést návštěvníky a návštěvnice do světa knih, her a odpočinku. V „oáze klidu“ na jinak rušném veletrhu vás čeká čtecí a odpočívací zóna, ve které můžete navštívit jurtu až z dalekého Mongolska nebo si natočit krátký film v animačním boxu, nabít telefon, zahrát si pexeso, kreslit, řešit hlavolamy nebo si jen tak lehnout na zem, sednout na sedačku a začíst se do knih.

 

takova-ta-supr-ilustr

Program veletrhu je určen všem věkovým skupinám. Foto: archiv Veletrhu vědy 

 

Policejní specialisté na identifikaci

Pád letadla, havárie autobusu, vlaku nebo teroristický útok. Všechny tyto události mají jedno společné – velký počet obětí. Jak se obětem vrací identita a jaké jsou faktory, které policistům komplikují identifikaci? Seznamte se s činností a vybavením českého DVI týmu, který koordinuje Kriminalistický ústav Praha Policie ČR a který je pro tyto případy speciálně vyškolený.

 

Pilotování letounu

Vyzkoušejte si pilotování letounu ve virtuální realitě a navštivte stánek firmy s téměř stoletou tradicí – AERO Vodochody AEROSPACE, a. s. Nahlédněte pod pokličku vývoje nové generace legendárního cvičného proudového letounu L-39 a výroby leteckých celků pro společnosti jako Airbus, Embraer či Sikorsky.

 

Temná komora

Nahlédněte do zákulisí opravdového fotoateliéru, vyzkoušejte si práci v temné komoře nebo při reprodukci uměleckých děl. Program stánku Ústavu dějin umění AV ČR patří dospělým i dětem, které si mohou vyzkoušet pozorovací schopnosti při práci s fotografickými detaily.

temna-komora

Na veletrhu se dozvíte, jak se vyvolávají fotografie klasickým mokrým procesem. Foto: Ústav dějin umění AV ČR.

 

Voda pro všechny?

Pracovníci Ústavu pro hydrodynamiku AV ČR vysvětlí, jak to s vodou u nás vlastně je. Kolik jí máme, zda je pitná a jaké problémy musí řešit úpravny a čističky vod, abychom si doma natočili sklenici čisté vody. Protože vodu k životu nepotřebují pouze lidé, výzkumné týmy CzechGlobe se zabývají suchem, udržením vody v krajině a úlohou lesa v tomto systému.

 

Více než 80 vystavovatelů

Během tří dnů nabídne veletrh přes sto interaktivních expozic od více než 80 vystavovatelů, mezi nimiž bude 40 pracovišť Akademie věd ČR, vysoké školy a další vědecké instituce i firmy. Veletrh vědy bude otevřen od 10:00 do 18:00 hodin. Vstup na veškerý program bude zdarma, další informace naleznete na www.veletrhvedy.cz.

 

Připravila: Andrea Saláková, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR 
Foto: archiv Veletrhu vědy, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR

 


 

Hlavní partner Veletrhu vědy:

Logo01