Zahlavi

Vědci z Centra Karla Čapka popisují na YouTube možnosti autonomních vozidel

04. 02. 2019

Máme se bát autonomních vozidel? Tedy vozidel, která nebude řídit člověk, ale počítač? Budou autonomní auta rozhodovat, koho nechají naživu? To všechno vysvětlují vědci z Centra Karla Čapka pro studium hodnot ve vědě a technice na novém youtuberském kanále SSČ AV ČR nazvaném Zvěd.

Centrum Karla Čapka pro studium hodnot ve vědě a technice se v druhém díle pořadu Zvěd věnuje autonomním vozidlům. Co všechno musejí vědci promyslet v souvislosti s autonomními vozidly? Jak je naprogramovat, aby byla bezpečná? A pokud dojde k nepředvídané situaci, jak se má auto zachovat? Jak se má vyrovnat s překážkou či s chodci, kteří náhle vběhnou do silnice?

Tank, počítadlo a rytíř

Odborníci rozdělili autonomní vozidla do tří kategorií právě podle toho, jak zareagují na nebezpečí a neočekávanou situaci. Tank, počítadlo a rytíř. „Tank“ vždycky chrání své pasažéry, přejede kohokoliv, jen aby zachránil svou posádku. „Počítadlo“ počítá životy posádky i lidí v okolí tak, aby vždy zachránil co možná největší počet lidí, a „rytíř“ s životy lidí nikdy nijak nekalkuluje. Neobětuje životy ani posádky, ani jiných lidí. Prostě jede dál bez ohledu na lidi.

 

Budou se autonomní vozidla schopna zapojit do silničního provozu mezi „normální auta“, či je to vyloučené? Kdo rozhodne, jaké typy autonomních vozidel budou převažovat? Kdo bude zodpovědný za nehodu? Jak ovlivní zavedení autonomních vozidel do provozu oblast právní, etickou i obecně sociální? Vidíme, že vývoj technologií v oblasti autonomních vozidel ovlivňuje mnoho oblastí lidské činnosti a zásadně změní naši dosavadní každodennost.

Centrum Karla Čapka pro studium hodnot ve vědě a technice je společný projekt tří ústavů Akademie věd (Ústavu informatiky, Filosofického ústavu a Ústavu státu a práva) a Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Předmětem jeho zájmu jsou zejména etické a právní otázky umělé inteligence, a to na mezioborové úrovni.

Připravila: Daniela Uhrová, Divize vnějších vztahů SSČ ve spolupráci s Alicí Horáčkovou, Odbor mediální komunikace Kanceláře AV ČR 

Související články:

Centrum Karla Čapka se představuje v novém YouTube kanálu AV ČR

Vzniká Centrum Karla Čapka, nová platforma pro etiku nových technologií