Zahlavi

Věda, velké peníze i politika. Vznikla hra o Antonínu Holém

06. 04. 2018

Chemik Antonín Holý patří mezi nejslavnější české vědce, jeho objevy pomáhají lidem s virem HIV či hepatitidou typu B. Nyní o něm vznikla původní divadelní hra Elegance molekuly, kterou napsal a režíroval Petr Zelenka.

S ironií a humorem vypráví nejen o chemii, ale také o farmaceutickém průmyslu, politice a penězích. A není bez zajímavosti, že Antonína Holého zde ztvárnil Martin Myšička, který má sám tak trochu vědeckou minulost – studoval Matematicko-fyzikální fakultu UK. Hra, kterou finančně podpořila Nadace Neuron, měla v pražském Dejvickém divadle premiéru v sobotu 7. dubna.

Antonína Holého hraje umělecký šéf divadla Martin Myšička

S přednostmi i nedostatky

„Myslím, že Antonín Holý je v české a světové vědě takový fenomén, že by bylo škoda, kdyby se o něm něco nenapsalo. Ve hře je vylíčen se svými přednostmi i nedostatky, ale o to je účinek silnější. Asi to už patří k věci, že když člověk žije vedle génia, tak si spíš uvědomuje jeho negativní stránky,“ řekl pro akademický web místopředseda Akademie věd Zdeněk Havlas, který se na scénáři podílel. Pasáže, které můžou působit jako literární nadsázka, se totiž opravdu staly. Jako příklad uvedl úsměvnou historku, kdy si u něj Antonín Holý nechal proplatit jízdenku na tramvaj v Olomouci – bylo to den poté, co dostal vyplacené tantiémy v hodnotě téměř dvě stě milionů korun.

Vdova Ludmila Holá (Zdeňka Žádníková) nemá ráda novináře. Mladá novinářka (Elizaveta Maximová) se jí pokouší toto přesvědčení vyvrátit.

Peníze a dluhy

Hra začíná smrtí Antonína Holého v létě roku 2012, kdy Zdeněk Havlas jakožto tehdejší ředitel ústavu Organické chemie a biochemie AV ČR, a tudíž Holého nadřízený, volá Holého manželce Ludmile (Zdeňka Žádníková). „Možná teď není nejvhodnější doba, Ludmilo, ale myslím, že bysto to měla vědět. Podle mého odhadu by měl mít Toník na kontě něco kolem 1.3 miliardy korun,“ říká jeho postava do telefonu. Ludmila se podle něj o astronomických příjmech svého manžela do té doby netušila.

Americký farmaceut John Martin doslova všechno vsadil na Antonína Holého. A vyplatilo se mu to.

Příběh se od tohoto momentu vrací do minulosti a plasticky popisuje zejména složitá jednání, která vedl ředitel farmaceutické firmy Gilead Sciences John Martin, aby prosadil Holého molekuly k otestování. Dá se říci, že firmu Gilead založili entuziastičtí američtí vědci, kteří chtěli vrátit farmacii do rukou chemiků. Natolik věřili potenciálu Holého antivirotik, že neváhali zadlužit i vlastní majetky. A udělali to právě v okamžiku, kdy Holého odmítla velká firma Bristol-Myers, z které část zaměstnanců přešla právě do Gileadu. Martin přitom prokázal i nemalý obchodní instinkt, když se mu do čela správní rady podařilo získat vlivného politika Donalda Rumsfelda (Václav Jiráček). Z malé firmy se pak během několika let stala jedna z nejúspěšnějších farmaceutických firem.  

Připravila: Alice Horáčková, Odbor mediální komunikace Kanceláře AV ČR
Foto: Hynek Glos pro Dejvické divadlo