Zahlavi

Ve spotu vědeckého festivalu si zahráli vědci Akademie věd ČR

13. 10. 2016

V upoutávce na vědecký festival Týden vědy a techniky AV ČR ztvárnili hlavní role vědci Akademie věd ČR. Michael Londesborough, Markéta Pravdová a Jan Borovička v něm kráčí v uniformách kosmonautů „za hranice známého“.

Motiv spotu vychází z festivalového vizuálu, jehož ústředním motivem je raketa a motto „za hranice známého“. Týden vědy a techniky AV ČR je největší vědecký festival v České republice, který pořádá Akademie věd ČR. Letošní, 16. ročník se uskuteční od 1. do 13. listopadu 2016.

Režisérem spotu je Ondřej Herskovič, který jej natáčel pro Týden vědy a techniky AV ČR i v roce 2014.

„Za festivalem Týden vědy a techniky AV ČR stojí zejména skvělí vědci, kterým jsme tímto spotem chtěli vzdát hold a navíc upozornit, že právě oni jsou těmi novodobými hrdiny, kteří se pohybují za hranicemi známého,“ shrnuje hlavní záměr spotu PR manažerka festivalu Andrea Saláková.

Výběr vědců nebyl náhodný, všichni nejen patří ke špičkám ve svých oborech a lidé je znají mimo jiné z televizních obrazovek, každý z nich také reprezentuje jednu ze tří vědních oblastí.

Za I. oblast věd o neživé přírodě ve spotu vystupuje RNDr. Jan Borovička, Ph.D., z Geologického ústavu AV ČR, který se specializuje na geomykologii a environmentální geochemii.

II. oblast věd o živé přírodě a chemických věd reprezentuje český vědec britského původu z Ústavu anorganické chemie AV ČR Michael Londesborough, Ph.D., který se vedle výzkumu boranů, karboranů a metalakarboranů věnuje také popularizaci vědy.

III. oblast humanitních a společenských věd zastupuje PhDr. Markéta Pravdová, Ph.D., MBA, která působí v Ústavu pro jazyk český AV ČR a věnuje se problematice českého jazyka.

Markéta Pravdová a Michael Londesborough se zapojují i do samotného programu festivalu. Markéta Pravdová bude přednášet na téma „Šaty dělají člověka aneb Jazykový koutek s Markétou Pravdovou“ a Michael Londesborough vystoupí se svojí science show hned v několika městech.

Upoutávku na 16. ročník Týdne vědy a techniky AV ČR uvidí diváci v České televizi či návštěvníci vybraných pražských kin v průběhu října a listopadu.