Zahlavi

Ústav struktury a mechaniky hornin slaví 90 let

29. 11. 2018

Letos uplynulo 90 let od doby, kdy se v prostorách někdejší Vydrovy továrny na výrobu poživatin v pražské Libni usídlil Ústav pro vědecký výzkum uhlí. Posledního čtvrt století nese toto výzkumné pracoviště název Ústav struktury a mechaniky hornin (ÚSMH) Akademie věd ČR. Devadesátileté výročí si ústav připomíná mimo jiné vydáním publikace o své historii Věda pod Rokoskou.

Výzkum v instituci byl od počátku svázán s uhlím a jeho těžbou, zpracováním a využitím, ale v současnosti se zde badatelé věnují též mnoha dalším oborům zkoumajícím horniny a horninové prostředí. Zpracovali například inženýrsko-geologický posudek, který analyzoval příčiny masivního sesutí svahu v roce 2013 na dálnici D8 ve směru na Drážďany.

„Velmi oceňuji práci, kterou odvedli vědci z ústavu právě při vypracování posudku k odhalení příčiny sesuvu na dálnici D8. Nezůstali však jen u toho, ale vytvořili poté dokument, který bude sloužit jako příručka při projektování liniových staveb právě s ohledem na možná rizika sesuvů,“ uvedla předsedkyně AV ČR Eva Zažímalová. Připomněla také, že ÚSMH byl jedním z prvních ústavů Akademie věd, které zformulovaly výzkumný program v rámci Strategie AV21, a to program Přírodní hrozby. Podle ní tento projekt patří k nejlepším programům Strategie AV21, navíc je dobře viditelný a srozumitelný na veřejnosti.

Nejen uhlí, ale též zemětřesení či geotermální energie

Ředitel ÚSMH Josef Stemberk uvedl, že vědci v ústavu se i dnes věnují výzkumu a využití uhlíku, tedy základnímu prvku tvořícímu uhlí, i když na zcela jiné bázi a úrovni než kdysi. „Další obory se zaměřují na výzkum zemětřesení, současných i prehistorických, na zkoumání svahových pohybů, a to nejen v České republice, ale i v extrémních polárních a vysokohorských oblastech. Naši odborníci provádějí různá pokročilá měření a výzkumy po celém světě, například na Špicberkách, v Peru, v Himálajích, Kalifornii či Etiopii,“ poznamenal. Ředitel ústavu o 120 pracovnících doplnil, že aktivity odborníků jsou zaměřeny i na využití geotermální energie, zkoumání vlastností a úpravy hornin, technologií jejich zpracování či vývoj materiálů.

U příležitosti 90. výročí vydal ÚSMH publikaci Věda pod Rokoskou, která shrnuje dějiny výzkumného pracoviště, v nichž se ve velké míře zrcadlí i dějiny České republiky. Věnuje se také současnosti ústavu a výhledům do budoucna. Autory publikace s podtitulem Dějiny Ústavu struktury a mechaniky hornin AV ČR, v. v. i. a jeho předchůdců jsou odborníci z Masarykova ústavu Akademie věd Věra Dvořáčková, Vlasta Mádlová a Jiří Šoukal. Publikaci autoři podrobně představili v pátek 23. listopadu 2018 účastníkům slavnostního vzpomínkového setkání v reprezentačním zařízení Akademie věd ve Vile Lanna v Praze 6.

Na úvodní fotografii předsedkyně AV ČR Eva Zažímalová a ředitel ÚSMH Josef Stemberk při slavnostním vzpomínkovém setkání

Související články:

Předsedkyně v nejstarší železobetonové stavbě Prahy

Unikátní fotografie přírodních katastrof nově dostupné on-line

Unikátní přístroj pro datování geologických procesů


Připravil: Milan Pohl, Odbor mediální komunikace Kanceláře AV ČR, na základě tiskové zprávy ÚSMH
Foto: ÚSMH