Zahlavi

Úspěch stážistky: Karolina Bodláková bude reprezentovat ČR v Pekingu

01. 12. 2015

Není lepší motivace do práce, než když vidíte, že má výsledky. Studentka budějovického gymnázia Česká, Karolina Bodláková, se zúčastnila projektu Otevřená věda IV a stala se stážistkou v Biologickém centru v Českých Budějovicích, konkrétně v Entomologickém ústavu. Pod vedením Dalibora Kodríka se zabývala vlivem hormonů na trávení švába amerického. Ačkoliv projekt Otevřená věda IV v červnu skončil, Karolinina vědecká kariéra se nezastavila, naopak. Začíná nabírat na obrátkách. Jejím dalším krokem totiž bude účast na mezinárodní studentské soutěži v Pekingu, kam v březnu poletí reprezentovat Českou republiku.

„Své výsledky bude Karolina prezentovat pod názvem - Hormonální kontrola trávení u švába amerického, Periplaneta americana: příspěvek k potenciálnímu použití adipokinetických hormonů jako bioracionálních pesticidů. Výsledky charakterizují úlohu adipokinetických hormonů při hmyzím trávení a popisují dosud neznámou funkci těchto hormonů – přímou stimulaci aktivity trávicích enzymů. Téma práce je součástí rozsáhlého projektu Dalibora Kodríka, který se zabývá možným použitím těchto hormonů v kombinaci s klasickými insekticidy pro kontrolu hmyzích populací. Myšlenka projektu vychází z hlavní úlohy adipokinetického hormonu v hmyzím těle, což je celková stimulace metabolických procesů: ta vede ke zvýšenému obratu všech metabolitů včetně toxinů, které tak rychleji vstupují do buněk a zvyšují tak svou toxickou aktivitu,“ píše Entomologický ústav.
Karolina považuje za začátek úspěchu svou stáž v Otevřené vědě. „Chtěla jsem Vám a týmu Otevřené vědy moc poděkovat za možnost studentských vědeckých stáží, které jsou opravdu prvním krokem k dosažení nějakého úspěchu. Nebýt OV, nikdy by se mi nepodařilo dosáhnout svého snu,“ říká Karolina.

My děkujeme a moc jí držíme palce!


Článek Entomologického ústavu najdete zde.