Zahlavi

Učená společnost odměnila vědce, pedagogy i studenty

15. 05. 2018

Učená společnost České republiky, která sdružuje špičkové vědce, ocenila v pondělí 14. května ve Velké aule Karolina skvělé osobnosti české vědy, nadané středoškoláky i zapálené pedagogy z gymnázií.

Medaile za zásluhy o rozvoj vědy předala Učená společnost imunoložce Heleně Tlaskalové-Hogenové a úspěšnému vynálezci Mojmíru Petráňovi.

Vznik autoimunitních chorob a novodobý vynálezce

Od roku 1962 pracuje Helena Tlaskalová-Hogenová v Mikrobiologickém ústavu AV ČR. Výsledky jejího výzkumu v oblasti střevní imunity jsou důležité pro porozumění chorobám, jako je celiakie, Crohnova choroba, ulcerózní kolitida či kolorektální karcinom.

Jeden z nejúspěšnějších vynálezců 20. století Mojmír Petráň přišel v šedesátých letech na myšlenku zdokonalení mikroskopu pro biologická pozorování živých tkání, kterou s kolegou Milanem Hadravským dotáhl k patentu konfokálního mikroskopu s dvojitým řádkováním. Přispěl tak k bouřlivému rozvoji molekulární buněčné biologie.

Místopředseda AV ČR Zdeněk Havlas předává cenu vědkyni Heleně Tlaskalové-Hogenové

Místopředseda AV ČR Zdeněk Havlas předává cenu vynálezci Mojmíru Petráňovi

Nukleární medicína a projekt v oboru filozofie a etiky

Vědec z Ústavu makromolekulární chemie AV ČR Martin Hrubý získal cenu v kategorii mladší vědecký pracovník. Je excelentní ve spojování poznatků z oborů organické chemie, fyzikální chemie, fyziky, radiochemie, biochemie, medicíny a dalších, díky nimž dokáže přicházet s nečekanými řešeními uplatnitelnými třeba v nukleární medicíně.

Kamila Pacovská z Fakulty filozofické Univerzity Pardubice si odnesla stejnou cenu jako Martin Hrubý. Iniciovala a vede projekt Centrum pro etiku jako studium hodnoty člověka, který jako jediný z celého spektra humanitní a společensko-vědní oblasti uspěl ve výzvě „Podpora excelentních výzkumných týmů“ Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání.

Cenu si přebral i Martin Hrubý z Ústavu makromolekulární chemie AV ČR

Výjimeční studenti a lovci talentů

Učená společnost ocenila patnáct vynikajících studentek a studentů ze středních škol za práce a studie, se kterými uspěli v různých soutěžích. Společnou cenu Učené společnosti a Nadačního fondu Neuron pro pedagogy si odnesla učitelka biologie a chemie Pavla Kodríková z gymnázia v Českých Budějovicích, dějepisář Jan Kvirenc z gymnázia v Praze 4 a lovec mladých talentů ve fyzice Petr Pavlíček z gymnázia v Opavě. 

Vlevo přebírající Jan Kvirenc z Gymnázia Budějovická v Praze 4

Připravila: Vlaďka Coufalová, Odbor mediální komunikace Kanceláře AV ČR
Foto: Zdeněk Tichý, Knihovna AV ČR