Zahlavi

Týden vědy a techniky v Ústavu pro českou literaturu

02. 11. 2018

Týden vědy a techniky AV ČR není jen slavnost exaktních oborů. Zajímavý program pro veřejnost si na týden 5.–9. listopadu připravily i humanitní ústavy včetně Ústavu pro českou literaturu.

Zajímáte se o „fake news“? Víte, kdo je zapomenutým hrdinou českého komiksu 1934–1942? Kolika jazyky mluvila kněžna Libuše? Nebo jak vznikala Literární kronika první republiky? Chtěli byste strávit „noc s psacím strojem“? Pak by vás mohla zajímat desítka přednášek, které proběhnou 6. a 7. 11. v Ústavu pro českou literaturu v Praze na Florenci.

Do programu se zapojí i brněnské pracoviště Ústavu pro českou literaturu, které již v pondělí 5. 11. pořádá den otevřených dveří, 7. 11. v 17:00 potom přednášku „Nezval vs. Radok: Dnes ještě zapadá slunce nad Atlantidou“ Jitky Šotkovské a 9. 11. taktéž v 17:00 přednášku „Německá kultura za protektorátu“ Lucie Antošíkové a Marie Brunové.

Zájemci o naši mateřštinu by si neměli nechat ujít ani dvě přednášky Ústavu pro jazyk český. Ve středu 7. 11. ve 13:00 se v sídle AV ČR v Praze na Národní třídě uskuteční přednáška „Kult osobnosti v pražském uličním názvosloví aneb Od Stalinovy třídy k Frontě na maso“ Martiny Ptáčníkové, v pátek 9. 11. od 9:00 pak přednáška „Jméno Česko a jeho cizojazyčné mutace v postojích veřejnosti“ Libuše Čižmárové.

Kompletní program Týdnu vědy a techniky najdete zde.

Připravil: Milan Pohl, Odbor mediální komunikace Kanceláře AV ČR, s využitím podkladů ÚČL a ÚJČ
Foto: iStock