Zahlavi

Týden vědy a techniky AV ČR zve na víkendový program

04. 11. 2016

Festival Týden vědy a techniky Akademie věd ČR se koná i o víkendu. Exkurze, dny otevřených dveří, workshopy, výstavy, přednášky, filmy i speciální akce můžete navštívit na mnoha místech naší republiky. Z rozsáhlé nabídky víkendového festivalového programu jsme pro vás vybrali několik tipů na akce v Praze i v dalších městech.

Den otevřených dveří - Ústav fyziky atmosféry AV ČR
Návštěvníci se formou přednášek, diskusí i jednoduchých pokusů seznámí s činností ústavu, která zahrnuje výzkum od nejnižších vrstev atmosféry až po vesmírný prostor v okolí Země. Mohou si prohlédnout i model družice MAGION.
So, 9:00 - 16:30, Praha 4, program zde
 
Den otevřených dveří - Ústav organické chemie a biochemie AV ČR
So, 9:00 - 16:00, Praha 6, program zde
 
Historie psaná hřbitovem VI. - Ďáblický hřbitov
Historický ústav AV ČR pořádá již tradičně komentovanou prohlídku vybraného hřbitova. Tentokrát padla volba na kubistické Ďáblice. Součástí prohlídky bude výklad o zajímavých osobnostech, které jsou na zdejším hřbitově uloženy k poslednímu odpočinku.
So, 14:00, Ďáblický hřbitov, Praha, program zde
 
I pohyb je třeba zkoumat
Interaktivní výstava, kterou v budově Akademie věd ČR na Národní třídě v Praze pořádá Fakulta tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy. Ta představí metody hodnocení předpokladů pro pohybovou zátěž, hodnocení tělesného složení, silových předpokladů i zařízení používaná ve forenzní biomechanice a při hodnocení konkrétních pohybových aktivit.
So, 10:00 - 18:00, Národní 3, Praha 1, program zde
 
Namaluj si dům
Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského připravuje v rámci Týdne vědy a techniky Akademie věd ČR výtvarnou dílnu. V té se děti za podpory svých rodičů seznámí se zásadami zobrazování interiérů a exteriérů budov a vytvoří obraz svého snového domu.
So, 14:00, Praha 1, program zde
 
Pohyby
V kině Ponrepo na Bartolomějské 11 proběhne projekce filmu Pohyby, které má na svědomí Středisko společných činností AV ČR. Dokument vypráví o skupině českých geologů z Ústavu struktury a mechaniky hornin AV ČR, kteří se každoročně vydávají za polární kruh do Západních Špicberk. Po skončení filmu se uskuteční beseda s tvůrci filmu.
So, 20:00, Praha 1, program zde
 
Rozhlasová Laboratoř vědců a herců
Přímý přenos pořadu Českého rozhlasu, který moderuje Martina Mašková. V rámci pořadu se v 50 minutách probírá 5 aktuálních vědeckých témat, které vysvětlují vědci a glosují herci. Akce se uskuteční v Divadle Viola.
So, 10:00, Praha 1, program zde
 
Sběratelé kostí po česku
Co o člověku prozradí kosti? Jak důležité jsou v procesu identifikace zuby? Jaké metody a techniku používají kriminalističtí antropologové při identifikaci kosterních pozůstatků? To vše zjistí návštěvníci výstavy, kterou v sídle Akademie věd ČR pořádá Kriminalistický ústav Praha.
So, Ne, 10:00 - 18:00, Národní 3, Praha 1, program zde
 
Ekologický 3D tisk v praxi
O 3D tisku jste určitě slyšeli. O vaření a pečení určitě také. Ale o spojení těchto dvou rozdílných segmentů? V MAVEMI se rozhodli udělat čas strávený v kuchyni zábavnějším. Vyrábí na 3D tiskárně vykrajovátka na perníčky, sušenky i jiné pochutiny! Vyzkoušejte si s nimi celý proces výroby – od navržení prototypu vykrajovátka přes jeho vymodelování až po následnou výrobu!
So, Ne, 10:00 - 18:00, Národní 3, Praha 1, program zde
 
O klimatu trochu jinak
V expozici, kterou připravil Ústav výzkumu globální změny AV ČR, se příchozí seznámí s metodami historické klimatologie, díky kterým se analyzuje klima minulé doby a mapuje zpracování klimatu využitelné k včasné výstraze před suchem.
So, Ne, 10:00 - 18:00, Národní 3, Praha 1, program zde
 
Letecká doprava z nadhledu
Jak funguje letecká doprava v globálním měřítku? Kolik letadel startuje každou minutu? Kudy vedou hlavní letecké koridory a kde je nejhustší letecká doprava? Na tyto a mnohem více otázek odpoví výstava, kterou v sídle Akademie věd ČR organizuje partner festivalu Letuska.cz.
So, Ne, 10:00 - 18:00, Národní 3, Praha 1, program zde
 
Proč studovat cizí jazyk v zahraničí?
Návštěvníci výstavy, kterou organizuje Study.cz, se dozví, kdy a jak nejlépe vybrat svůj studijní nebo jazykový pobyt, s čím je potřeba počítat a jaké jsou vlastně možnosti studia v zahraničí. Příchozí budou mít možnost konzultace s odbornými poradci.
So, Ne, 10:00 - 18:00, Národní 3, Praha 1, program zde
 
Event Horizont
Haptická světelná instalace, která pracuje s intenzivním světlem, jehož pomocí se snaží zprostředkovat pocit při cestě za horizont událostí. Instalace byla k vidění i na Signal festivalu, návštěvníci Týdne vědy a techniky AV ČR si ji mohou vychutnat v sídle Akademie věd ČR.
So, Ne, 18:00 - 20:00, Národní 3, Praha 1, program zde
 
Podívejte se na kompletní program o tom, co se bude dít o víkendu v Praze: v sobotu a v neděli
 
 
Černé skříňky
Ve VIDA! Science centru v Brně bude v sobotu pro návštěvníky připraven speciální program o černých skříňkách. Příchozí se dozví, z čeho jsou skříňky vyrobeny, kde mají těžiště nebo jestli jsou uvnitř tuhé nebo tekuté. Součástí programu bude i soutěž, ve které mohou soutěžící vyhrát vstupenku do expozice VIDA!
So, Brno
 
Věda nás baví
Knihovna Třinec bude první listopadovou sobotu ve spolupráci s Týdnem vědy a techniky AV ČR hostit zajímavou událost. Studenti a učitelé z třineckých středních škol připravili pro návštěvníky fyzikální a chemické pokusy, vhodné především pro rodiče s dětmi.
So, Třinec
 
Umění vědy
Exteriérovou výstavu Umění vědy, která se snaží přiblížit historii i současnost na všech 54 ústavech Akademie věd ČR, mohou zhlédnout návštěvníci Dolní oblasti Vítkovice v Ostravě. Ve venkovních prostorách industriálního areálu je k vidění 18 panelů představujících vědecké úspěchy Akademie věd ČR.
So, Ne, Ostrava
 
Astronomie a fyzika posledních let 
V Muzejním a galerijním centru ve Valašském Meziříčí povede Petr Kulhánek z Fakulty elektrotechnické ČVUT přednášku o zajímavostech z astronomie a fyziky, které se udály v posledních letech. Příchozí se dozví o více o magnetickém poli naší galaxie, kvantových dalekohledech i experimentu s názvem KATRIN.
So, Valašské Meziříčí
 
Divoké Omo
Prohlédněte si fotografie z cesty po jižní Etiopii, kde v údolí řeky Omo žijí jedny z nejdivočejších původních kmenů. Autorem výstavy je Radek Rejchrt, který pracuje ve Středisku společných činností AV ČR a jeho největším koníčkem je cestování do zemí, které turisté obvykle nevyhledávají. Výstava se uskuteční v Knihovně Kroměřížska.
So, Kroměříž
 
Metakreativitka
Výstava Aleše Svobody v Krajské knihovně v Pardubicích, která obsahuje tři poslední cykly generativního počítačového umění. Autorův program ve velké škále náhodných rozhodnutí realizuje sestavu vzájemně se proplétajících periodických křivek, buď černobílých, nebo barevných, tvořících opravdové estetické umění.
So, Pardubice
 
Věda a voda
Putovní výstavu, která bude v rámci Týdne vědy a techniky AV ČR k vidění ve studijní a vědecké knihovně v Hradci Králové, vytvořili vědci - popularizátoři Otevřené vědy. Výstava potěší všechny, kteří se chtějí podívat na vodu z pohledu různých vědních oborů.
So, Hradec Králové
 
Den otevřených dveří Ústavu fyziky atmosféry AV ČR
V rámci Týdne vědy a techniky AV ČR bude pro veřejnost otevřena i observatoř a telemetrická stanice Panská Ves v Doksech. Na exkurzích, které začínají vždy v celou hodinu, se příchozí dozví o historii vědeckých družic, prohlédnou si antény a přijímací místnosti a také mohou zhlédnout ukázky ionosférických měření.
So, Doksy
 
Vaše nejcennější fotografie
Výstavu, která se skládá z lékařských snímků žen, které podstoupily mamografické vyšetření, organizuje síť zdravotnických zařízení EUC. Výstava se uskuteční ve vědecké knihovně Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem.
So, Ústí nad Labem
 
Dlouhodobý ekologický výzkum ve fotografii
Cílem výstavy, která se uskuteční v Galerii Nahoře v Českých Budějovicích, je představit veřejnosti dlouhodobou vědeckou práci vizuálně atraktivní formou prostřednictvím letecké a podvodní fotografie a mikrofotografie. Výstava potrvá až do 27. listopadu.
So, České Budějovice
 
 
Více o programu festivalu Týden vědy a techniky AV ČR na www.tydenvedy.cz