Zahlavi

Titul české astrofotografie za listopad získal snímek Orlí hlavy

06. 12. 2018

Objekty na noční obloze mívají jednak poněkud nudná, byť zdánlivě tajemná označení jako M, NGC, LBN, DUN či vdB, jednak označení zlidovělá, která vesmírným objektům dali pozorovatelé podle jejich tvaru, barvy či historických souvislostí. Nejinak je tomu i s vítězným snímkem listopadového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce.

Snímek východočeského astrofotografa Martina Myslivce zachycuje mlhovinu s označením LBN 777, pro niž se vžilo intuitivnější označení Orlí hlava. Jedná se o mimořádně nezřetelný objekt, který není vůbec snadné vyfotit, ostatně Myslivec strávil jeho snímáním 56 a půl hodiny čistého fotografického času. Následovaly desítky hodin práce u počítače, mimo jiné kvůli odstranění zbytků světelného znečištění.

Kromě samotné Orlí hlavy (zvané též Orlí mládě) zachycuje fotografie také další objekty. Pod hlavou se nacházejí „ramena a křídla“ v podobě mlhoviny LBN 775, tmavá „lysinka“ za okem pak představuje temnou prachovou mlhovinu Barnard 207, tvořenou většími prachovými částicemi, než je v podobných mlhovinách obvyklé. V její levé části se nachází nově vznikající „protohvězda“ IRAS 04016+2610. Nad orlí hlavou, mezi dvěma tenkými „pásky“ namodralých mlhovin, lze rozeznat spirální galaxii UGC 2946, pod zobákem pak spirální galaxii PGC 014374. Modravá hvězda za hlavou je stálice HD 25768 s jasností 7,55, viditelná již v triedru.

Mlhovina LBN 777 se nachází v komplexu pracho-plynných molekulárních mlhovin nedaleko otevřené hvězdokupy Plejády v souhvězdí Býka. Toto molekulární mračno je od nás vzdáleno přibližně 400 světelných let, a ve vztahu k Zemi se tedy jedná o nejbližší „porodnici“ málo hmotných hvězd. Jeho nahnědlá barva je způsobena poměrně velkými prachovými částečkami, které rozptylují světlo hvězd uvnitř mlhoviny i mimo ni.

Autor: Martin Myslivec

Název: LBN 777 – Orlí hlava

Místo: Běleč nad Orlicí

Datum: 15. 10. – 17. 11. 2018

Snímač: CCD kamera G3-16200

Optika: Newton 300/1200mm, ASA Wynne 3" komakorektor 0,95x         

Montáž: Paralaktická, vlastní výroby

Popis: 111x10 min = 18,5 h L a 76x10 min = 12 h 40 min na každý z RGB kanálů

Vítězné snímky v jednotlivých měsících a další informace si můžete prohlédnout na http://www.astro.cz/cam/.
 

Připravil: Milan Pohl, Odbor mediální komunikace Kanceláře AV ČR, na základě podkladů Marcela Bělíka z České astronomické společnosti a Pavla Suchana z Astronomického ústavu AV ČR
Foto: Martin Myslivec