
Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2016 získal snímek zachycující závěrečné stádium vývoje hvězdy
13. 10. 2016

Soutěž Česká astrofotografie měsíce vznikla pod patronací České astronomické společnosti. Její zářijové kolo vyhrál astrofotograf Martin Myslivec za snímek s názvem NGC7293 - mlhovina Helix, jenž představuje závěrečné stádium vývoje hvězdy podobné našemu Slunci.
Snímek zachycuje hvězdu, která se zbavila svých vnějších vrstev. K tomu došlo přibližně před 12 000 lety, kdy odhozené vrstvy vytvořily prstenec rozpínající se rychlostí 32 km/s. Přibližně před 6 500 lety byly odvrženy zbývající vrstvy původní hvězdy. Druhý takto vytvořený prstenec se pohybuje dokonce ještě o něco rychleji, asi 40 km/s. Na okraji se nachází ještě jeden slabší prstenec, již silně deformovaný vlivem srážek s mezihvězdným prostředím, pocházející ze starší explozivní epizody hvězdného života. Podobný osud čeká pravděpodobně i naše Slunce a jeho okolí ve vzdálené budoucnosti.
Na vítězném snímku nejsou zachyceny pouze plynné obaly zářící díky fluorescenci plynů, ale i vlastní hvězdný pozůstatek, který je nazýván bílým trpaslíkem a jeho povrchová teplota dosahuje 130 000 stupňů Celsia. Červeně v mlhovině svítí atomy vodíku, modrozeleně pak atomy kyslíku. Samotná centrální hvězda je ponořena do zářícího prachu, který můžeme pozorovat zejména v infračervené oblasti spektra. Vědci předpokládají, že tento prach může představovat trosky po srážkách objektů nacházejících se v oblastech, které ve Sluneční soustavě nazýváme Kuiperův pás a Oortův oblak.
Planetární mlhovina Helix nese katalogové označení NGC 7293, případně Caldwell 63. Nalezneme ji v souhvězdí Vodnáře a má jasnost 7,3 magnitudy. Jedná se tedy o nejjasnější a pravděpodobně i nejbližší planetární mlhovinu. Objevil ji v roce 1824 německý astronom Karl Ludwig Harding, známý zejména díky objevu třetího objektu hlavního pásu asteroidů zvaného Juno, který uskutečnil o 20 let dříve.
Více informací naleznete v tiskové zprávě.
Přečtěte si také
- Pavel Baran se stal prvním místopředsedou Rady pro výzkum, vývoj a inovace
- AV ČR a UK budou systematicky podporovat žádosti o prestižní ERC granty
- Eva Zažímalová je nejúspěšnější ženou veřejné sféry. Bodovala již podruhé
- ELI Beamlines se stane středobodem laserového výzkumu ve světě
- BIOCEV pokračuje v úspěšných projektech: ve výzkumech rakoviny i neplodnosti
- AV ČR by měla opět vést Eva Zažímalová, její kandidaturu potvrdil Akademický sněm
- Grantová agentura ČR podpoří vědce AV ČR stovkami milionů korun
- Předsedkyně AV ČR Eva Zažímalová bude radit politikům v Bruselu
- Věda blíž lidem. Předsedkyně AV ČR udělila ceny za popularizaci
- Zemřel Rudolf Zahradník, první předseda Akademie věd ČR