Zahlavi

Titul Česká astrofotografie měsíce za listopad 2016 obdržel snímek "Planety"

07. 12. 2016

Fotografickou kompozicí pořídil po téměř dvouletém pořizování snímků jednotlivých planet český astrofotograf Pavel Prokop. Jeho snímek pak zaujal porotu soutěže Česká astrofotografie měsíce, která funguje pod patronací České astronomické společnosti natolik, že jej většinou hlasů označila za vítězný snímek listopadového kola.

Slovo planeta pochází z řeckého πλανήτης, neboli planétés, a znamená „tulák“. Z původně devíti známých planet se v roce 2006 stalo osm, neboť Pluto nesplnilo definici pojmu planeta. Původně bylo planet dokonce jen pět. Merkur, Venuše, Mars, Jupiter a Saturn. Země, představující v minulosti střed vesmíru, za planetu považována nebyla.

Na fotografické kompozici Pavla Prokopa vyplňuje pravou stranu snímku oblast slunečního povrchu. Kruhová tmavá skvrna leží na spojnici Země-Slunce a představuje kotouček planety Venuše, zakrývající během jevu zvaného „přechod Venuše před slunečním diskem“ část slunečního tělesa. Následuje planeta Merkur, která kvůli malé úhlové vzdálenosti od Slunce neposkytuje nejpříznivější pozorovací podmínky. Fotografie pokračuje detailním snímkem Marsu a po něm přichází dvě obří plynné planety Jupiter a Saturn. Obě jsou představeny se svými typickými atributy, Jupiter s rudou skvrnou a Saturn s prstenci. Tyto planety pozoroval na počátku 17. století i Galileo Galilei. I když pravou skutečnost existence prstenů Saturna neodhalil, přesto ve svém těžko řešitelném anagramu „smaismrmilmepoetalevmibunenugttaviras“ nastolil tehdy nepředstavitelnou vizi „dvou sluhů“, provázejících věrně planetu. Posledními viditelnými planetami Sluneční soustavy jsou Uran a Neptun.

Vítězné snímky v jednotlivých měsících a další informace najdete na http://www.astro.cz/cam/

Připravil: Odbor mediální komunikace ve spolupráci s Astronomickým ústavem AV ČR

Foto: Pavel Prokop

Vitezna_CAM_listopad2016_Prokop