Zahlavi

Světové „vodíkové“ finále poprvé v Praze – hostí je Veletrh vědy

31. 05. 2019

Finále celosvětové středoškolské soutěže Horizon Grand Prix se letos uskuteční na festivalu Veletrh vědy, který ve dnech 6.–8. června 2019 pořádá Akademie věd ČR v PVA EXPO Praha. Závodů autíček na vodík se po celém světě účastní přes 200 středoškolských týmů. Dvě desítky nejlepších se utkají o titul světového šampiona. Českou republiku reprezentují studenti Střední průmyslové školy dopravní Motol a Střední odborné školy Třineckých železáren.

 

Studentské týmy se během pátého ročníku Horizon Grand Prix několik měsíců věnují obnovitelným zdrojům. Chtějí totiž navrhnout vlastní model auta na vodík, a nabídnout tak praktické řešení problémů, které jsou spojeny se změnou klimat

Model auta na vodík na první pohled vypadá jako běžné autíčko na dálkové ovládání. Liší se ale vodíkovým palivovým článkem a svým dojezdem. Inovační úpravy jsou plně v rukou školních týmů, jež vedou jejich učitelé. Program navíc propojuje školy s průmyslovými společnostmi, které pracují na bezemisních technologiích. Studenti tak poznávají současný průmysl a kariérní možnosti a zároveň se seznamují s praktickými možnostmi obnovitelných zdrojů a technologickými trendy.

Šestihodinový závod, jehož cílem je ujet co nejvíce kol na závodní dráze, důkladně prověří, který z dvou desítek nominovaných týmů závodní auto zkonstruoval nejlépe. Časová náročnost závodu přitom ukáže, jaké jsou výhody vodíku. Zatímco se samotnou baterií dokáží auta na dálkové ovládání jezdit maximálně 15 minut, s vodíkovým pohonem až hodinu.Čeští studenti obhajují bronz
Některý tým sází na optimalizaci baterií a hmotnosti, jiný na řidičské schopnosti či aerodynamiku karoserie. Čeští studenti nebudou na startovní listině do počtu. V roce 2018 skončili na světovém finále v Chemnitzu třetí. Před nimi se umístily pouze týmy USA a Slovenska, které se pokusí obhájit titul světového šampióna i letos.

Jak náročné je pilotovat závodní autíčko se přesvědčí i návštěvníci Veletrhu vědy. Stánek společnosti Horizon nabídne kromě workshopů o výuce alternativních zdrojů energie také možnost vyzkoušet si jízdu s vodíkovým modelem. Hlavní závod odstartuje 8. června v 10:30 hod.

Finále Horizon Grand Prix se koná pod záštitou radního pro oblast školství, sportu, vědy a podpory podnikání Víta Šimrala, , Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, Ministerstva průmyslu a obchodu, Ministerstva životního prostředí a Ministerstva dopravy.

Kontakt: Václav Bystrianský, manažer Horizon Grand Prix, Horizon, tel: +420 778 727 010, Facebook: HorizonHQ, Facebook událost.

Na pátém ročníku Veletrhu vědy se představí více než 100 vystavovatelů. Akci doplní dvacítka přednášek a panelových diskusí. Čeští vědci letos představí témata, jako jsou světelné znečištění, nanotechnologie, etické důsledky umělé inteligence nebo jedy v potravinách. Přijďte si vyzkoušet experimenty, zapojte se do workshopů a vědeckých dílen nebo nahlédněte pod ruce vědcům. 

Vstup na program je zdarma. Veletrh vědy lze navštívit vždy od 10:00 do 18:00 hod. Na přednášky, vědecká představení a panelové diskuse doporučují organizátoři provést rezervace. Ty byly spuštěny se zveřejněním programu na webových stránkách
www.veletrhvedy.cz.


Připravil: Luděk Svoboda, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: Horizon Grand Prix