Zahlavi

Startuje hlasování veřejnosti o vítězích „ekologických oskarů“

20. 06. 2017

Na tiskové konferenci v sídle Akademie věd ČR na Národní třídě v Praze byly slavnostně představeny nominované projekty 9. ročníku prestižní ekologické soutěže E.ON Energy Globe. O vítězích pěti kategorií rozhodne veřejnost v online hlasování. Celkového vítěze vybere porota složená především z odborníků Akademie věd ČR.


Nominační tiskové konference se 20. června 2017 zúčastnili mj. předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová, ministr životního prostředí Richard Brabec a ministr zemědělství Marian Jurečka. Právě jejich domovské instituce poskytly soutěži záštitu, stejně jako Ministerstvo průmyslu a obchodu, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, Úřad vlády ČR a Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT).


Zleva: ministr životního prostředí Richard Brabec, předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová a člen představenstva E.ON Energie Tomáš Dvořák


 Do soutěže se přihlásilo celkem 260 projektů. Odborná porota vybrala vždy dva nejlepší projekty zaměřené na úsporu energií a ochranu přírody v každé z kategorií – Obec, Kutil, Firma, Mládež a Stavba. O vítězích rozhodne veřejnost online hlasováním – svůj hlas můžete dát projektům jako ekologická prádelna, recyklovaná móda či dům budoucnosti. I letos v soutěži figuruje kategorie Nápad pro projekty, které řeší úsporu energií či ochranu životního prostředí. Její vítěze vyberou odborníci, veřejnost nehlasuje.


Na snímku Bedřich Moldan z Univerzity Karlovy, jeden z členů odborné poroty, která hodnotí nominované projekty.

„Novinkou devátého ročníku soutěže je způsob zvolení celkového vítěze. Letos o něm totiž rozhodne odborná porota Akademie věd,“ říká Martin Dvořák, člen představenstva E.ON Energie, organizátora soutěže v České republice. Členy poroty jsou mj. Miroslav Punčochář z Ústavu chemických procesů AV ČR, Ivo Doležel z Ústavu termomechaniky AV ČR či Eliška Maršálková z Botanického ústavu AV ČR.

Pro vítěze jednotlivých kategorií můžete hlasovat na www.energyglobe.cz do konce září. Nejlepší projekty obdrží ceny od partnerů soutěže. Ceny ale také čekají na samotné hlasující. „Každý, kdo se do hlasování zapojí, může získat výtvarné potřeby od KOH-I-NOOR HARDTMUTH nebo pracovní nástroje od NAREX Bystřice. Hlavní výhrou je vůz ŠKODA CITIGO G-TEC k užívání na jeden rok zdarma,“ dodává Vladimíra Glaserová z organizačního týmu. Slavnostní vyhlášení vítězů ve Fóru Karlín se uskuteční 9. října 2017.

Připravil: Odbor akademických médií SSČ AV ČR
Foto: Pavlína Jáchimová, Odbor akademických médií SSČ AV ČR