Zahlavi

Snímek Tesla mezi hvězdami získal titul Česká astrofotografie měsíce

06. 03. 2018

10. února 2018 zaměřil robotický dalekohled FRAM na Observatoři Pierra Augera v Argentině, se kterým na dálku operuje Fyzikální ústav AV ČR, vesmírný elektromobil Tesla Roadster. Ten byl umístěný i s figurínou kosmonauta v nákladovém prostoru rakety Falcon Heavy společnosti SpaceX Elona Muska, která do vesmíru vyrazila z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě o čtyři dny dříve, tedy 6. února. Jde o nejsilnější raketu současnosti. Snímek z animace sestavené z 50 snímků pořídil Martin Mašek a nazval ho Tesla mezi hvězdami. Tento snímek pak zvítězil v únorovém kole České astrofotografie měsíce.

„Keď si uvedomíme, čo je tá pohybujúca sa čierna bodka medzi hviezdami, pocítime príjemné vzrušenie a zimomriavky. Je to ďalší krásny Martinov úlovok, je to inšpirácia a povzbudenie aj pre ďalších astrofotografov,” napsal člen poroty soutěže Pavol Rapavý z Hvězdárny v Rimavské Sobotě.

V čase snímkování byla Tesla ve vzdálenosti 1 056 400 km od Země. Jasnost objektu se měnila a z analýzy světelné křivky se podařilo určit přesnou periodu změn jasnosti způsobenou rotací na 4 minuty 45 sekund. Tato astrometrická měření byla zaslána do Minor Planet Center, kde se pozorování vzdálených satelitů využívají na zpřesňování jejich dráhy ve Sluneční soustavě. Jde tedy o unikátní pozorovatelský úlovek Martina Maška.

Vítězné snímky v jednotlivých měsících a další informace najdete zde.

Připravil: Pavol Rapavý a Pavel Suchan ve spolupráci s Odborem mediální komunikace Kanceláře AV ČR
Foto: Česká astrofotografie měsíce