Zahlavi

Slavnostní přednáška na Žofíně

26. 03. 2018

V pondělí 26. března proběhla v pražském paláci Žofín v pořadí pátá slavnostní přednáška z cyklu Akademie věd ČR – špičkový výzkum ve veřejném zájmu. Přednášeli prof. Blanka Říhová a dr. Tomáš Etrych na téma Léčiva pro cílenou léčbu nádorů.

Všechny přednášky můžete zhlédnout na iVysílání České televize.

Prof. RNDr. Blanka Říhová, DrSc.

Respektovaná vědkyně v oboru imunologie a vývoje a působení polymerních léčiv. V Mikrobiologickém ústavu AV ČR pracuje od roku 1964, dvě funkční období byla jeho ředitelkou.

V renomovaných mezinárodních časopisech publikovala na 220 původních vědeckých článků, je spoluautorkou 15 patentů. Dlouhodobě přednáší na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. V roce 1993 byla hostující profesorkou na Univerzité Paris-Nord ve Francii, jako hostující profesorka dosud působí na University of Utah, Salt Lake City, USA.

Prof. Blanka Říhová je 1. místopředsedkyní Učené společnosti České republiky. Za svoji vědeckou práci získala celou řadu domácích a mezinárodních ocenění, mimo jiné byla v roce 2011 nominována na cenu European Inventor Award, obdržela cenu Invence Česká hlava, získala medaili za zásluhy Přírodovědecké fakulty UK, medaili Lékařské fakulty Chiang Mai Univerzity v Thajsku, medaili Učené společnosti ČR za rozvoj vědy a čestnou medaili AV ČR De scientia et humanitate optime meritis. V roce 2017 zvítězila v soutěži Hospodářských novin TOP ženy Česka v kategorii Ženy veřejné správy.

Blanka Říhová

RNDr. Tomáš Etrych, Ph.D., DSc.

Vedoucí oddělení Biolékařských polymerů v Ústavu makromolekulární chemie AV ČR a vedoucí laboratoře Polymerních terapeutik a diagnostik v centru BIOCEV ve Vestci. Svou dosavadní vědeckou kariéru věnoval především studiu hydrofilních a amfifilních polymerních systémů využitelných pro cílený transport biologicky aktivních molekul v organismu s důrazem na léčbu neoplastických a zánětlivých onemocnění a překonání rezistencí na současná léčiva.

V renomovaných mezinárodních časopisech publikoval 125 původních vědeckých prací a je autorem či spoluautorem devíti patentů. Je členem České chemické společnosti, Akademického sněmu AV ČR, Rady BIOCEV a Rady Ústavu makromolekulární chemie AV ČR.

Za svou vědeckou činnost získal řadu ocenění, např. cenu Prix de Pharmacie udělenou Velvyslanectvím Francouzské republiky v ČR, cenu J. Hlávky a Prémii O. Wichterleho.

Tomáš Etrych

Připravil: Vlaďka Coufalová, Odbor mediální komunikace Kanceláře AV ČR
Foto: Pavlína Jáchimová, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR

Slavnostni prednaska_Zofin-21

Slavnostni prednaska_Zofin-21

Slavnostni prednaska_Zofin-24

Slavnostni prednaska_Zofin-24

Slavnostni prednaska_Zofin-38

Slavnostni prednaska_Zofin-38

Slavnostni prednaska_Zofin-4

Slavnostni prednaska_Zofin-4

Slavnostni prednaska_Zofin-56

Slavnostni prednaska_Zofin-56

Slavnostni prednaska_Zofin-63

Slavnostni prednaska_Zofin-63