Zahlavi

Šílení vědci: Když se věda a umění stanou jedním

12. 07. 2017

Obstáli by vědci i v jiných činnostech než ve výzkumu? Co dělají ve volném čase? Humorně laděná výstava vás přesvědčí, že být principálem divadelního souboru, fotografovat exotický hmyz nebo založit blog o šití, patří mezi běžné koníčky zaměstnanců Ústavu experimentální botaniky AV ČR.

 „V roce 2015 jsem si založila vlastní blog o šití Nitě všude, kde se chlubím svými výtvory a vytvářím jednoduché návody pro ostatní začínající švadlenky, " říká Jana Walterová, postdoktorandka v laboratoři reprodukce rostlin. „Místo oblečení nakupuji látky a většinu běžného šatníku jsem schopná si ušít sama, včetně šatů svatebních,“ dodává.

Zuzana Vondráková pracuje v laboratoři hormonálních regulací u rostlin, od dětství se kromě tance, pantomimy a hry na klavír věnuje paličkované krajce. „Zápal pro paličkovanou krajku nepolevil ani po vysoké škole. Navštěvuji odborné kurzy a pracuji na dokončení rekvalifikačního kurzu Krajkářky se zaměřením na paličkovanou krajku. Věnovat se paličkování je velice časově náročné, ale výsledek stojí za strávený čas,“ vysvětluje nadšeně mladá žena.

Mezi další kumštýře v řadách akademiků patří i Martin Janda, který řídí divadelní soubor DI(V)OCH, Alena Náprstková, která se věnuje středověkým a renesančním tancům či Alena Trávníčková, která na výstavě představuje vlastní dřevěné šperky.

Poznat život vědkyň a vědců z jiného úhlu pohledu, přesně o tohle se výstava snaží. Zajímavou i kuriózní tvorbu českých badatelů najdete v Návštěvnickém centru Průhonického parku od 11. července do 4. září 2017.

Připravil: Vlaďka Coufalová, Odbor mediální komunikace Kanceláře AV ČR
Foto: Jan Kolář, Ústav experimentální botaniky AV ČR

 

 

IMG_0916upr

IMG_0916upr

IMG_0920upr

IMG_0920upr

IMG_0955upr

IMG_0955upr

plakat_web

plakat_web