
Sienkiewicz 1846–1916–2016
01. 12. 2016

První slovanský nositel Nobelovy ceny za literaturu Henryk Sienkiewicz slaví letos kulaté výročí narozenin a sté výročí úmrtí. Výstava pod názvem Sienkiewicz 1846–1916–2016, kterou k této příležitosti připravil Polský institut v Praze a Národní muzeum v Kielcích, prezentuje české stopy ve spisovatelově biografii a jeho recepci v českých zemích. Vernisáž výstavy, která je k vidění do 20. prosince ve foyer budovy Akademie věd ČR, se uskutečnila 30. listopadu 2016 za účasti významných hostů vědeckého i kulturního života včetně velvyslankyně Polské republiky v ČR Grażyny Bernatowicz.
Henryk Sienkiewicz patří mezi zřejmě neznámější a nejpřekládanější polské autory. Literární historik Andrzej Babuchowski s nadsázkou přirovnal jeho román Quo Vadis k Harrymu Potterovi své doby. Sienkiewicz inspiroval umělce i státníky – silnými obrazy plnými vůle, osobní cti a morálky. Zdálo by se, že tyto hodnoty muselo turbulentní 20. století smést – jenže autor Křižáků stále náleží mezi oblíbence čtenářů, filmařů a nově třeba i tvůrců komiksu.
Akademie věd je symbolické místo: právě před sto lety prohlásil profesor Josef Zubatý, její tehdejší předseda: „Je nemnoho jmen tak blízkých našemu srdci, jako jméno Henryka Sienkiewicze. Mimo vlast se jeho díla jen málokde stala v takové míře národním majetkem, jako u nás. Náš národ dokázal spravedlivě ocenit bohatství Sienkiewiczovy představivosti, jeho tvůrčí sílu, díky níž jsou jeho hrdinové jakoby odlití z bronzu, dokonalost jeho formy, slovem všechny přednosti, které činí čtenářům jejich spisovatele drahým.“
Kromě výročí úmrtí si letos připomínáme sto šedesát let od autorova narození. I proto byl rok 2016 vyhlášen oficiálním Rokem Henryka Sienkiewicze. Jeho vyvrcholením v Česku není jen prezentace putovní výstavy na půdě Akademie věd ČR, ale také Noc s Henrykem v kultovním kině Bio Oko v Praze na Letné, kde svoji verzi „nobelisty“ představí mladí autoři komiksů nebo studenti.
Foto: Stanislava Kyselová, AV ČR
Přečtěte si také
- Příslib nové vědecké generace. O studentské stáže v AV ČR je rekordní zájem
- Startuje další série NEZkreslené vědy. Přiblíží fyziku, vesmír i historii
- Áčko: O obrazech, technologiích a násilí během koronaviru
- Česká věda má nadějné pokračovatele. Představila je studentská konference
- Začíná Noc vědců. Ústředním tématem je robot a jeho vztah k člověku
- Porotu soutěže Věda fotogenická 2020 okouzlil pohled predátora
- Ohlédnutí za dvacátým ročníkem festivalu Týden vědy a techniky
- Středoškoláci se mohou stát vědcem na zkoušku. Umožní to stáž AV ČR
- Začíná jubilejní Týden vědy a techniky AV ČR. Letos poprvé online
- Akademie věd ČR má nové specialisty pro transfer technologií