Zahlavi

Sienkiewicz 1846–1916–2016

01. 12. 2016

První slovanský nositel Nobelovy ceny za literaturu Henryk Sienkiewicz slaví letos kulaté výročí narozenin a sté výročí úmrtí. Výstava pod názvem Sienkiewicz 1846–1916–2016, kterou k této příležitosti připravil Polský institut v Praze a Národní muzeum v Kielcích, prezentuje české stopy ve spisovatelově biografii a jeho recepci v českých zemích. Vernisáž výstavy, která je k vidění do 20. prosince ve foyer budovy Akademie věd ČR, se uskutečnila 30. listopadu 2016 za účasti významných hostů vědeckého i kulturního života včetně velvyslankyně Polské republiky v ČR Grażyny Bernatowicz.

Henryk Sienkiewicz patří mezi zřejmě neznámější a nejpřekládanější polské autory. Literární historik Andrzej Babuchowski s nadsázkou přirovnal jeho román Quo Vadis k Harrymu Potterovi své doby. Sienkiewicz inspiroval umělce i státníky – silnými obrazy plnými vůle, osobní cti a morálky. Zdálo by se, že tyto hodnoty muselo turbulentní 20. století smést – jenže autor Křižáků stále náleží mezi oblíbence čtenářů, filmařů a nově třeba i tvůrců komiksu.

Akademie věd je symbolické místo: právě před sto lety prohlásil profesor Josef Zubatý, její tehdejší předseda: „Je nemnoho jmen tak blízkých našemu srdci, jako jméno Henryka Sienkiewicze. Mimo vlast se jeho díla jen málokde stala v takové míře národním majetkem, jako u nás. Náš národ dokázal spravedlivě ocenit bohatství Sienkiewiczovy představivosti, jeho tvůrčí sílu, díky níž jsou jeho hrdinové jakoby odlití z bronzu, dokonalost jeho formy, slovem všechny přednosti, které činí čtenářům jejich spisovatele drahým.“

Kromě výročí  úmrtí si letos připomínáme  sto šedesát let od autorova narození. I proto byl rok 2016 vyhlášen oficiálním Rokem Henryka Sienkiewicze. Jeho vyvrcholením v Česku není jen prezentace putovní výstavy na půdě Akademie věd ČR, ale také Noc s Henrykem v kultovním kině Bio Oko v Praze na Letné, kde svoji verzi „nobelisty“ představí mladí autoři komiksů nebo studenti.

Foto: Stanislava Kyselová, AV ČR

Sienkiewicz_vystava1

Sienkiewicz_vystava1

Sienkiewicz_vystava10

Sienkiewicz_vystava10

Sienkiewicz_vystava11

Sienkiewicz_vystava11

Sienkiewicz_vystava12

Sienkiewicz_vystava12

Sienkiewicz_vystava2

Sienkiewicz_vystava2

Sienkiewicz_vystava3

Sienkiewicz_vystava3

Sienkiewicz_vystava4

Sienkiewicz_vystava4

Sienkiewicz_vystava5

Sienkiewicz_vystava5

Sienkiewicz_vystava6

Sienkiewicz_vystava6

Sienkiewicz_vystava7

Sienkiewicz_vystava7

Sienkiewicz_vystava8

Sienkiewicz_vystava8

Sienkiewicz_vystava9

Sienkiewicz_vystava9