Zahlavi

Šest hodin Andrewa Feustela ve volném kosmickém prostoru

29. 03. 2018

Ve čtvrtek 29. března vystoupal astronaut Andrew Feustel spolu se svým kolegou Rickem Arnoldem do volného vesmíru. Během pracovního výstupu nainstalovali na povrch orbitálního komplexu ISS nové elektrické a datové rozvody pro přístroj na sledování pozemských ekosystémů, vymění skupinu starších televizních kamer pro pozorování Země z kosmického prostoru a provedli několik dalších drobnějších prací na údržbě stanice.

Na ISS dorazili oba američtí astronauté, spolu s ruským kolegou Olegem Artemjevem, teprve v pátek 23. března po dvoudenní cestě v kabině kosmické lodě Sojuz MS-08. V kosmu stráví půl roku. Andrew Feustel je také známý tím, že už v roce 2011 vzal na palubu raketoplánu Endeavour Krtka z pohádek Zdeňka Milera. Český Krtek astronauty doprovází i tentokrát, jen z prostorových důvodů menší s ohledem na kabinu Sojuzu.

Pro Andrewa Feustela, který je velitelem  výstupu 29. března, to je již sedmá vycházka do volného kosmu. První tři uskutečnil v roce 2009 při opravě Hubbleova kosmického teleskopu, další tři v roce 2011, kdy pracoval na výstavbě svého současného obydlí, tedy Mezinárodní kosmické stanice ISS. Ve volném vesmíru prožil dosud více než 42 hodin, což ho řadí na 22. místo historického přehledu času prožitého ve volném kosmu. Po úspěšném absolvování dnešního výstupu by se však mohl posunout již mezi prvních deset pozemšťanů v délce času prožitého ve volném kosmu.

Andrew Feustel ve své soukromé kabině společně s krtečkem.

Jeho kolega Rick Arnold uskutečnil svůj třetí výstup EVA (Extra-Vehicular Activity), předchozí dva uskutečnil přesně před 9 roky, v březnu 2009 z raketoplánu Discovery.

Začátek výstupu do volného kosmu byl stanoven na 29. 3. 14:10 SELČ a vysílala ho v přímém přenosu NASA TV (www.nasa.gov/multimedia/nasatv) nebo s českým komentářem portál Kosmonautix.cz

Další informace najdete na https://www.krtek2018.cz/

Připravila: Vlaďka Coufalová, Odbor mediální komunikace Kanceláře AV ČR
Foto: archiv Astronomického ústavu AV ČR a NASA/ Andrew Feustel