Zahlavi

Publikace ústavů AV ČR zabodovaly v soutěži Slovník roku 2019

30. 01. 2019

V nejnovějším ročníku soutěže Slovník roku, pořádané Jednotou tlumočníků a překladatelů, vybojovalo vynikající umístění hned několik publikací, které připravily ústavy AV ČR – v čele s Rusko-českou elektronickou slovníkovou databází Slovanského ústavu. Ta získala nejen druhé místo v hlavní ceně, ale také první místo v ceně poroty za slovník. Dařilo se i knihám z Ústavu pro českou literaturu.

Do letošního 26. ročníku soutěže přihlásili nakladatelé 48 slovníkových a encyklopedických titulů. Desetičlenná porota složená ze zástupců českých a slovenských překladatelských organizací a dalších odborníků se sešla 28. ledna, hlavní cenu Slovník roku 2019 udělila Španělsko-českému slovníku amerikanismů A–D, E–O, P–Z, publikovanému Vydavatelstvím Univerzity Palackého v Olomouci.

Na druhém místě se kromě knihy nakladatelství Academia Rostliny naší přírody z pera Anny Skoumalové a Lubomíra Houdy umístila Rusko-česká elektronická slovníková databáze Slovanského ústavu AV ČR, která je všem zájemcům k dispozici na adrese http://slovnik.slu.cas.cz. Internetový slovník, dostupný i v mobilní verzi, vydobyl také první místo v ceně poroty za slovník, spojené s finanční prémií 10 000 Kč.

Knihám z ústavů AV ČR nebo z nakladatelství Academia se ovšem dařilo i v dalších kategoriích. Cenu za přírodovědnou encyklopedii ovládly již zmíněné Rostliny naší přírody, následované Atlasem fauny České republiky z téhož nakladatelství. Cenu poroty za historickou encyklopedii pak získala Literární kronika první republiky, na níž spolupracoval Ústav pro českou literaturu s Památníkem národního písemnictví a slovenským Ústavem slovenskej literatúry, a druhé místo obsadil Český literární samizdat, za nímž stojí tým Michala Přibáně rovněž z Ústavu pro českou literaturu.

Slavnostní vyhlášení a předání cen proběhne na veletrhu Svět knihy v pátek 10. května 2019 ve 13 hodin, a to v Literárním sále v pravém křídle.

Kompletní přehled oceněných publikací najdete na webu Jednoty tlumočníků a překladatelů, konkrétně zde.

  
Související články:

Editor průvodce českým samizdatem: Nejdřív výsada statečných, pak celá kultura

21 krátkých let připomíná Literární kronika první republiky

  
Připravil: Milan Pohl, Odbor mediální komunikace Kanceláře AV ČR
Foto: iStock