Zahlavi

Program Veletrhu vědy 2019 je zveřejněn

03. 04. 2019

Na pátém ročníku Veletrhu vědy, který se uskuteční od 6. do 8. června 2019 v PVA EXPO Praha se představí více než 100 vystavovatelů. Akci doplní třicítka přednášek, panelových diskusí a science show. Významní čeští odborníci se letos sejdou nad tématy, jako jsou světelné znečištění, nanotechnologie, etické důsledky umělé inteligence nebo jedy v potravinách.

Veletrh vědy letos nabídne během tří dnů více než 100 stánků. Zájemci si vyzkouší experimenty v různých vědeckých oborech, zapojí se do workshopů a vědeckých dílen a nahlédnou také pod ruce vědců! Návštěvníci si tak zažijí, jaké je to být v kůži a čase profesora Otty Wichterleho a budou mít možnost vyrobit si silonky, jak se to před více než 50 lety podařilo právě jemu. Zjistí, jak funguje chytrá domácnost, jak se upravuje pitná voda a jaké jsou možnosti využití leteckého a satelitního snímkování. Dozví se více o vězeňském slangu a jak se dříve psaly ilegální dopisy z vězení.

Středoškolské týmy z celého světa zavítají na Veletrh vědy na světové finále Horizon Grand Prix, unikátní šestihodinový závod, jehož cílem je ujet co nejvíce okruhů na závodní dráze s vlastním modelem autíčka na vodíkový pohon.

Budějovičtí biologové z Biologického centra AV ČR dorazí na veletrh ve svém stylovém stříbrném karavanu, který využívají jako interaktivní vědecký showroom pro prezentaci vědy a výzkumu. A nepřijedou sami – jejich letošní expozice se zaměří na výzkum parazitů.

 

Veletrh ve_dy_2018-601

 

Doprovodný program

Stánky vystavovatelů doplní přednášky, vědecká představení a panelové diskuse, které se v dopoledních hodinách tematicky zaměří zejména na školy a rodiny s dětmi. Úžasné divadlo fyziky (ÚdiF) tentokrát dorazí rovnou s několika představeními, mj. i s Příběhem žárovky. Nejmladší návštěvníky čeká chemické divadélko pro nejmenší. Popularizátorka vědy Květa Stejskalová z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR si posvítí citronem na duhu.

 

Světelné znečištění, jídlo jako (ne)přítel a etika v robotice

Panelové diskuse s Václavem Moravcem a odborníky české vědy se zaměří na témata současné společnosti a špičkového výzkumu. Pozvánku do čtvrteční diskuse Bojíte se tmy přijali Pavel Suchan z Astronomického ústavu AV ČR, Lenka Maierová – expertka na kvalitu světelného prostředí v budovách, Hynek Medřický – světelný technik zabývající se dlouhodobě vlivem světla na lidský organismus a Anna Pasková, ředitelka odboru politiky životního prostředí a udržitelného rozvoje Ministerstva životního prostředí.

 Veletrh ve_dy_2018-79

V pátek čeká návštěvníky panelová diskuse Jídlo jako (ne)přítel zaměřující se mj. na jedy v potravinách, sobotní panel Robot a jeho (s)vědomí se ponoří do problematiky etických a sociálních důsledků umělé inteligence a robotizace.

 

Posviť si citronem na duhu

„Veletrh vědy láká stále více návštěvníků. Proto jsme se letos rozhodli rozšířit doprovodný program o další sál. Nejmenší návštěvníci zde mohou vidět chemické divadélko neboli chemdidlo Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR. Dětem představí pokusy s běžnými potravinami a látkami, s nimiž rodina doma v kuchyni pracuje. Pro starší a náročnější publikum jsou určeny přednášky o použití nanotechnologií ve fotovoltaické přeměně nebo výzkumu České geologické služby na Antarktidě,“ dodává k programu PR manažerka veletrhu Andrea Saláková.

 

Setkání pro zaměstnance AV ČR s předsedkyní

Na čtvrteční program naváže setkání s předsedkyní Akademie věd ČR Evou Zažímalovou. Zváni jsou všichni zaměstnanci s rodinami, pro které bude připraven doprovodný program a malé pohoštění.

Veletrh ve_dy_2018-172

 

Vstup zdarma

Veletrh vědy pořádá Akademie věd ČR. Za pět let jeho existence z něj vytvořila jednu z největších populárně-naučných akcí u nás. O její úspěšnosti svědčí i to, že se stala nejrychleji rostoucím veletrhem v ČR a je nejsledovanější mezi příznivci nových technologií, inovací a mladou generací obecně. V loňském roce zavítalo na Veletrh vědy rekordních téměř 25 tisíc návštěvníků!

Vstup na veškerý program je zdarma. Veletrh vědy lze navštívit vždy od 10:00 do 18:00 hod. Na přednášky, vědecká představení a panelové diskuse doporučují organizátoři z kapacitních důvodů provést rezervace, které byly spuštěny spolu se zveřejněním programu na webových stránkách www.veletrhvedy.cz.

 


 

Připravila: Andrea Saláková, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR

 


 

O Veletrhu vědy:

Veletrh vědy je největší populárně naučná akce u nás, kterou každoročně pořádá Akademie věd ČR. Zabývá se vědou ve všech jejích podobách a nabízí svým návštěvníkům to nejzajímavější ze světa přírodních, technických, humanitních i společenských oborů. Akce prezentuje veřejnosti v jeden čas na jednom místě to nejlepší, co česká věda nabízí. Cílem Veletrhu vědy je nejen popularizovat vědu, ale také podpořit nábor nových studentů a uplatnění absolventů. V panelových diskusích se zamýšlí nad tématy současné společnosti a špičkového výzkumu. Prostřednictvím rozsáhlého programu se stává komplexní událostí pro podporu vědy v ČR. Více na www.veletrhvedy.cz.