Zahlavi

Profesor Willke přednášel o prvním přímém pozorování gravitačních vln

31. 03. 2016

Na pozvání Fyzikálního ústavu AV ČR přijel na návštěvu České republiky významný člen kolaborace LIGO prof. Benno Willke z Institutu Alberta Einsteina a Leibnizovy univerzity v Hannoveru v Německu. Před zaplněným sálem v hlavní budově AV ČR přednášel o fenomenálním pozorování z 14. září 2015, kdy obě větve detektoru LIGO v USA, jak v Hanfordu ve státě Washington, tak v Livingstonu v Louisianě, zaznamenaly jedinečný signál, který způsobilo splynutí dvou černých děr, každé o hmotnosti zhruba 30 Sluncí, ve vzdálenosti 1,3 miliardy světelných let. Šlo o vůbec první pozorování gravitačních vln, sto let po zveřejnění Einsteinovy obecné teorie relativity, která je předpověděla.

 

Ve své přednášce se prof. Willke věnoval nejen zmíněnému pionýrskému pozorování, ale podrobně též i konstrukci detektoru LIGO a technologickým obtížím, které bylo nezbytné překonat, aby bylo možné zachytit nesmírně slabou prostorovou deformaci, kterou procházející gravitační vlna způsobila. Nejpodrobněji se věnoval stabilizovanému laserovému systému detektoru, za jehož vývoj a instalaci byl osobně zodpovědný.
 
Prof. Benno Willke získal titul PhD. v roce 1992 na Leibnizově univerzitě v Hannoveru, od roku 1998 působí tamtéž jako vedoucí vědecký pracovník a v roce 2009 se na stejné univerzitě habilitoval a od roku 2014 je profesorem. Odborně se zabývá kvantovou optikou a laserovou interferometrií, pevnolátkovými lasery s vysokým výkonem a nízkým šumem a detekcí gravitačních vln. Dříve se podílel např. též na experimentu ALPS v laboratoři DESY v Německu, kdy se zabýval detekcí hypotetických částic temné hmoty.
 
Prof. Willke též vystoupí v České televizi v sobotu 2. dubna od 20:05 na ČT24 v pořadu Hyde Park Civilizace.
 

 
Foto: Viktor Černoch (Odbor mediální komunikace Kanceláře AV ČR)
Připravily: Fyzikální ústav AV ČR a Odbor mediální komunikace Kanceláře AV ČR