Zahlavi

Prémii Jana Friče za rok 2018 obdržel Rhys Taylor

21. 01. 2019

V pondělí 21. ledna 2019 udělil Astronomický ústav AV ČR na observatoři v Ondřejově Prémii Jana Friče za rok 2018. Čerstvým laureátem se stal odborník na galaxie a planetární soustavy Rhys Taylor.

Slavnostní udílení prémie proběhlo hodinu po poledni v knihovně Astronomického ústavu na ondřejovské observatoři. Rhys Taylor ji obdržel za soubor prací „Původ temných extragalaktických oblaků neutrálního vodíku“. U příležitosti převzetí prémie přednesl přednášku „Oblaky neutrálního vodíku v kupě galaxií v Panně: temné galaxie, slapové chvosty, nebo něco jiného?“, která tyto práce shrnula. Podrobnosti o Taylorově výzkumu lze nalézt na webu Astronomického ústavu.

Doktor Rhys Taylor, laureát Prémie Jana Friče 2018

Prémii Jana Friče, spojenou s finanční odměnou ve výši 80 000 Kč, uděluje Astronomický ústav od roku 2009 svým mladým pracovníkům ve věku do 35 let, a to za mimořádné výsledky přispívající k mezinárodní prestiži ústavu. Prémie nese jméno fyzika, chemika a astronoma Jana Friče (1863–1897), který se svým bratrem Josefem toužil vybudovat vlastní hvězdárnu, stavby ondřejovské hvězdárny se však již nedožil. Prémie bývá každoročně udělována ve dnech okolo výročí jeho předčasného úmrtí 21. ledna. Kromě ocenění mladých vědců se tedy zároveň jedná o uctění Fričovy památky.

 
Související články:

Nový směr výzkumu a vlastní tým? To všechno umožní akademické prémie Lumina

Akademická prémie 2018

Na úvodním snímku kupa galaxií v Panně

Připravil: Milan Pohl, Odbor mediální komunikace Kanceláře AV ČR, s využitím podkladů Astronomického ústavu AV ČR
Úvodní foto: Chris Mihos (Case Western Reserve University)/ESO [CC BY 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0)], via Wikimedia Commons
Foto v článku: Astronomický ústav AV ČR