Zahlavi

Předsedkyně v Jižní Koreji: lasery i nanotechnologie

02. 11. 2017

O užším propojování v oblasti nanotechnologií a informatiky jednala v Jižní Koreji předsedkyně Akademie věd ČR prof. Eva Zažímalová, která tam vycestovala s předsedou Senátu Parlamentu ČR Milanem Štěchem a podnikatelskou delegací.

Jedním z hlavních témat byla spolupráce obou zemí na vědecko-technologické úrovni, přičemž Jižní Korea je zřejmě nejdravějším z „asijských tygrů“.

„Vynikají především v inovacích a uvádění výsledků výzkumu do praxe. My jsme zase dobří v základním a raném aplikovaném výzkumu. V tom se můžeme vzájemně doplňovat,“ uvedla v Koreji Eva Zažímalová, která v rámci pětidenní cesty navštívila i Korejský elektronicko-technologický institut v Songnamu.

„Rýsuje se tam spolupráce v oblasti informatiky, komunikačních technologií, nanotechnologií a nových materiálů nebo v oblasti výzkumu, vývoji i využití laserů,“ dodala Eva Zažímalová.

Druhý největší asijský investor v Česku
„Korea je u nás nyní druhým největším investorem z Asie,“ řekl předseda Senátu Parlamentu ČR Štěch s tím, že tyto investice však v současné době narážejí na nedostatek zdejší pracovní síly. „České firmy tak hledají v Koreji své partnery, především ty zaměřené na vysokou přidanou hodnotu. A já jsem velmi rád, že odborníci z Česka mají v Koreji velmi dobrou pověst,“ dodal.

Česká delegace také zavítala do jaderné elektrárny Saeul. V Jižní Koreji je elektřina z atomu dominantním prvkem energetického mixu a Korejci mají zájem o budování jaderných reaktorů v Evropě. „Pokud některá z dalších vlád rozhodne o dostavbě jaderných elektráren v ČR, vypíšeme tendr. V něm by dostali šanci ti, kteří nabídnou nejlepší kvalitu, cenu, záruku bezpečnosti a také umožní českým subdodavatelům, aby se na zakázce podíleli,“ poznamenal Štěch.

K propojování obou zemí přispívá i přímé letecké spojení mezi Prahou a Soulem. Do Česka přijíždí ročně téměř 400 tisíc korejských turistů.

Připravila: Eva Davidová, Kancelář Senátu ČR ve spolupráci s Odborem mediální komunikace Kanceláře AV ČR
Foto: Kancelář Senátu ČR