Zahlavi

Pomozte nám vybrat jméno pro exoplanetu

30. 10. 2019

Už jen pár dní potrvá hlasování o názvu „české exoplanety. Kampaň Pojmenuj exoplanetu končí tuto neděli 3. listopadu. Vybírat můžete z devíti finálních návrhů a hlasovat prostřednictvím formuláře na našem webu. Vítězný název oznámí Mezinárodní astronomická unie v polovině prosince 2019.

Každý stát na světě získal od Mezinárodní astronomické unie možnost pojmenovat jeden konkrétní hvězdný systém tzv. exoplanet, tedy planet obíhajících jinou hvězdu, než je naše Slunce. Návrhy se podle pravidel IAU neměly týkat žijících osob nebo osobností, které zemřely před méně než 100 lety, a neměla se navrhovat slova vymyšlená anebo podobná již existujícím astronomickým názvům.

Jára Cimrman neprošel

Protřídit došlých více než 1700 názvů vůbec nebylo snadné. „Seznam kandidátů se rázem snížil na přibližně 250 návrhů. Ty jsme roztřídili do několika kategorií a odstranili jsme návrhy, které byly nevhodné, například Smažený sýr a Okurkový salát,“ říká Soňa Ehlerová z Astronomického ústavu AV ČR, která předsedá české komisi pro výběr jména exoplanety. Největší kámen úrazu byl podle ní seznam již existujících jmen planetek neboli asteroidů. „Spoustu zaslaných návrhů jsme museli vyškrtnout právě proto, že už byly dříve použity pro asteroidy, například Amos, Dvořák nebo Smetana,“ dodává Ehlerová.

Největší počet návrhů obsahoval Járu Cimrmana. „To nás nepřekvapilo. Museli jsme je ale odmítnout, protože podle Cimrmana již se jmenuje asteroid,“ uvádí Soňa Ehlerová. Podobně musela komise vyškrtnout další spoustu návrhů jmen, která už jsou ve vesmíru použita – třeba Komenský, Bohemia nebo Libuše.

Hlasovat o finálních kandidátech je možné na tomto formuláři od 16. října 2019 (16 hod. 10 min.) do 3. listopadu 2019 (23 hod. 59 min.). Výsledky oznámíme poté, co je uvolní Mezinárodní astronomická unie. Předpokládaná doba oznámení všech jmen hvězd a planet v této celosvětové kampani je polovina prosince 2019.

Soutěž pro žáky základních a středních škol

Společně s hlasováním o návrzích jmen pro exoplanetu jsme připravili také soutěž pro žáky a studenty základních a středních škol. Soutěžící mohou kreslit/malovat obrázky nebo psát povídku s tematikou „české exoplanety“ (respektive navrhovaných kandidátských jmen).

Seznam 9 finalistů, z nichž je možné vybrat jméno „české exoplanety“:

HVĚZDA

PLANETA

Absolutno    

Makropulos

Zářící

Ikarie

Vyšehrad

Šemík

Krkonoše

Sněžka

Řáholec

Rumcajs

Čtyřlístek

Fifinka

Lípa

Sněženka

Vltavín

Granát

Naděje

Štěstí

HLASOVAT ZDE!

Chcete vědět víc o tom, co jsou exoplanety, a jak se na jejich hledání podílejí čeští vědci? Podívejte se na sérii krátkých videí s Petrem Kabáthem s Astronomického ústavu AV ČR

Připravila: Leona Matušková, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: Josef Landergott, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR