Zahlavi

Nová Omega píše o fake news, gorilách a počítačové hře

04. 05. 2018

Nové číslo časopisu AΩ / Věda pro každého se zaměřuje na fenomén fake news a manipulace s pravdou. Dočtete se v něm také o českém výzkumu afrických goril, o úspěšné počítačové hře Attentat 1942 a nezvyklé záchranné akci botaniků pod vrchem BlaníkČasopis je zdarma v online verzi na webu avcr.cz a v tištěné verzi na Veletrhu vědy v Letňanech a dalších popularizačních akcích AV ČR.

O čem se v časopise dočtete:  

– Bzučivka zelená: Obyčejná moucha? Kdepak, tahle dokáže být lidem prospěšná. Její larvy se používají k hojení ran. Strana 6. 

– Otázky a odpovědi: Je chytřejší kočka, nebo pes? Čím malovali pravěcí umělci? Podle čeho si komáři vybírají oběť? Strana 8.

– Hlavní téma: Lež má krátké nohy, ale doběhne dál… fenomén fake news: Jak v současné chaotické informační džungli rozpoznat, co je pravda, nepravda, lež a manipulace? Strana 12.

 

– Zoologie: Český výzkum afrických goril: Kudy vedla cesta moravské vědkyně k parazitologickému výzkumu afrických goril nížinných a goril horských? Strana 18.

– Astronomie: Vesmírný odpad Co všechno nám létá nad hlavami a nespadne to na nás? Strana 22.

– Hravá historie: Počítačová hra Attentat 1942 Chcete si zkusit prožít dobu protektorátu nanečisto? Umožňuje to počítačová hra, na jejímž vzniku se podíleli historici z Akademie věd. Strana 24.

– Chemie: Materiál budoucnosti odkoukaly molekuly od včel Co mají společného včely a chemici? Prozrazují vědci Michael Londesborough a Jan Demel. Strana 30.

– Medicína: Od pouštění žilou k lékové poště Jak dlouhou trasu urazí lék od prvotního nápadu až k pacientovi a kolik to stojí? Strana 32.

– Kreslená a přitom NEZkreslená věda: Rozhovor s hercem Pavlem Liškou, který provází Youtube pořady o věd. Strana 36.

– Technika: Jak zneškodnit raketu? Vodou! Vodním paprskem lze zničit balistickou raketu. Jak? Poradí v Ústavu geoniky AV ČR. Strana 38.

– Botanika: Dáma v nesnázích: Rostlinka kuřička hadcová se nachází pouze na jednom místě na světě: v okolí vrchu Blaník. Botanický ústav AV ČR vyhlásil akci na záchranu jedinečné kytky. Strana 40.

Celý časopis v listovací verzi: AΩ / Věda pro každého.

Vedle časopisu AΩ / Věda pro každého vydává Akademie věd ČR oficiální periodikum nazvané A / Věda a výzkum a AB / Akademický bulletin. Všechny časopisy jsou zdarma k pročtení na http://www.avcr.cz/cs/pro-verejnost/periodika/.

 

Připravila: Leona Matušková, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: iStock, Pavlína Jáchimová, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR