Zahlavi

Noc vědců na hvězdárně v Ondřejově

03. 10. 2018

Astronomický ústav AV ČR v rámci Evropské noci vědců připravil na pátek 5. října mimořádnou nabídku pro veřejnost zahrnující prohlídku areálu ondřejovské observatoře, přednášky, pozorování oblohy dalekohledy a především prohlídku specializovaných pracovišť při jejich činnosti. Vstup zdarma.

Program v pátek 5. října 2018 na observatoři v Ondřejově od 15:00 do 24:00

15:00–24:00

Otevřeno muzeum V. Šafaříka – historické přístroje a dokumenty, vznik a vývoj ondřejovské hvězdárny, osobnost jejího zakladatele J. J. Friče, historická expozice přístrojů pro výzkum Slunce používaných na naší observatoři. V letošním roce si připomínáme 120 let od založení observatoře a 90 roků od odevzdání observatoře jejím zakladatelem J. J. Fričem státu.


15:00–19:00

Exkurze do Slunečního oddělení: můžete se podívat na sluneční patrolu, k horizontálnímu dalekohledu HSFA 2 (průměr zrcadlového objektivu 50 cm, ohnisková vzdálenost 35 metrů) a slunečnímu radioteleskopu o průměru 10 metrů, největšímu v České republice. Přístroje budou v provozu a za jasného počasí bude předvedeno reálné pozorování Slunce, jinak ukázky pozorování ze záznamu.

Exkurze k největšímu dalekohledu v ČR (hlavní přístroj Stelárního oddělení – průměr hlavního zrcadla 2 m, ohnisková vzdálenost 64 m, hmotnost 84 tun), prohlídka a informace o pozorování dalekohledem a zpracování výsledků.

Exkurze k dalekohledu D 50 skupiny astrofyziky vysokých energií Stelárního oddělení. 

Exkurze k dalekohledu 0,65 m skupiny fyziky asteroidů.

Prohlídka dvou historických kopulí původní hvězdárny, v případě jasného počasí pozorování Slunce v Západní kopuli.

Komentované prohlídky expozice o historii výzkumu v oblasti fyziky meteorů (bolidy a pády meteoritů) na observatoři v Ondřejově. Uvidíte zde historicky cenné přístroje, meteority, záběry bolidů - to vše s komentářem. Odchod s průvodcem od Muzea V. Šafaříka v 16:30 a 17:30 hodin.

Přednášky v budově Slunečního oddělení:

19:00 Dr. Miroslav Bárta (Sluneční oddělení, Astronomický ústav AV ČR)

Mikrovlnný vesmír v zrcadlech observatoře ALMA

O české účasti v největším světovém projektu současné pozemní pozorovací astronomie - observatoři ALMA v chilské poušti Atacama. Soustava více než šedesáti obřích antén observatoře ALMA nám nedávno otevřela zcela nové pozorovací okno do vesmíru v mikrovlnné oblasti vlnových délek. 
Snad méně známé je, že ALMA se věnuje i pozorování Slunce. A právě do vývoje speciálního režimu, který výzkum naší nejbližší hvězdy umožnil, se naše pracoviště významně zapsalo a funguje jako koordinátor celé evropské účasti v tomto programu.

21:00 Dr. Petr Kabáth (Stelární oddělení, Astronomický ústav AV ČR)  

Jak hledat exoplanety a nejlépe ty, kde by se mohl vyskytovat život?

Jak hledáme planety mimo Sluneční soustavu, tedy exoplanety? Kolik jich může být? Jak to na exoplanetách vypadá? Jak zjistíme, zda na nově objevené exoplanetě existuje atmosféra, případně život? Jakými přístroji exoplanety objevujeme a co nás na poli exoplanet čeká v příští dekádě? Jak se zapojuje ČR do výzkumu exoplanet?

19:30–24:00 (začátky posledních prohlídek ve 23:00)

Exkurze po malých skupinách návštěvníků na specializovaná pracoviště:

- největší dalekohled v ČR s průměrem hlavního zrcadla 2 m

- dalekohled skupiny fyziky asteroidů o průměru objektivu 65 cm

- dalekohled D50 skupiny astrofyziky vysokých energií.

Za jasného počasí pozorování oblohy v historické kopuli původní hvězdárny. Podzimní obloha nabídne např. pohled na galaxii M 31 v Andromedě.


Zveme do prostoru historické hvězdárny astronomy amatéry se svými dalekohledy
, aby pozorovali oblohu spolu s námi. Nutná domluva předem na 737 322 815, suchan@astro.cz (Pavel Suchan).

Pro dotazy k průběhu a organizaci Evropské noci vědců na observatoři v Ondřejově použijte prosím tento kontakt: Pavel Suchan, tel.: 226 258 411, 737 322 815, e-mail: suchan@astro.cz.

 

Připravil: Pavel Suchan, Astronomický ústav AV ČR, ve spolupráci s Odborem mediální komunikace Kanceláře AV ČR
Foto: web Astronomického ústavu AV ČR