Zahlavi

Noc vědců a vědkyň – Jak dopadá právo na životy žen a mužů

03. 10. 2018

U příležitosti výročí vzniku Československé republiky a umožnění řádného studia žen na Právnické fakultě Univerzity Karlovy a Noci vědců a vědkyň pořádá Národní kontaktní centrum – gender a věda Sociologického ústavu AV ČR 5. října přednášku ústavní soudkyně Kateřiny Šimáčkové.

„Při tvorbě základů dnešního práva stála tradiční a ideologizující představa o roli ženy ve společnosti. Pravidla a stereotypy vytvořené v minulosti pak mohou spoluvytvářet nepříjemný krunýř pro svobodný život mnoha žen i mužů v současnosti,“ říká Kateřina Šimáčková.

Diskutovat se bude o tom, jak dopadá právo na životy žen a mužů, zda je justice obsazena z pohledu genderu spravedlivě a zda ne/jsou ženy v právu diskriminovány.

Přednáška se bude konat 5. 10. v Café Leica, Školská 28, Praha 1 od 18.00 do 20.00. Více informací zde.

Kateřina Šimáčková byla patnáct let advokátkou, poté soudkyní Nejvyššího správního soudu a nyní je soudkyní Ústavního soudu. Působila v Legislativní radě vlády a Výboru pro výběr soudců Soudu pro veřejnou službu Evropské unie. Je členkou vědecké rady právnické fakulty Karlovy univerzity v Praze, ad hoc soudkyní Evropského soudu pro lidská práva, náhradnicí členky Evropské komise pro demokracii prostřednictvím práva (tzv. Benátské komise) za Českou republiku a členkou zkušební komise pro justiční zkoušky. Svou publikační a pedagogickou činnost na katedře ústavního práva a politologie Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně zaměřuje na problematiku základních práv a svobod.