Zahlavi

Noc vědců: Akademie připravuje pro veřejnost bohatý program

05. 10. 2018

V pátek 5. října 2018 se v České republice uskuteční Noc vědců. Prestižní celoevropská akce se koná už po třinácté, tématem letošního ročníku je 100 let české vědy. Akademie věd ČR chystá pro veřejnost bohatý program v sídle Akademie věd ČR i na dalších místech. Zájemcům o vědu se dveře otevřou od 17:00 do 22:00 hodin.

Přímo v centru Prahy na Národní třídě si návštěvníci mohou vyrobit blesk, díky virtuální realitě proniknout do molekulární úrovně krystalů či nitra jaderného reaktoru nebo se také dozvědět zajímavosti o první české družici MAGION. Program v hlavní budově Akademie věd ČR doplní přednáška uznávaného chemika Kamila Wichterleho, syna slavného objevitele měkkých kontaktních čoček Otto Wichterleho.

Spisovatel a držitel ceny Magnesia Litera za knihu Průvodce protektorátní Prahou Jiří Padevět se pro změnu zaměří na osudy českých a moravských studentů a představitelů vědy během druhé světové války.

Pro návštěvníky připravila Akademie věd ČR i filmové projekce, výstavy, exkurze a mnoho dalšího. Na vybrané přednášky je z kapacitních důvodů nezbytná registrace míst.

Kompletní program a informace k programu v budově Akademie věd ČR naleznete na http://nocvedcu.avcr.cz/.

 

 

Kam za vědou v Praze a okolí

Program Noci vědců se ovšem nekoná pouze na Národní třídě – zavítat můžete také na další pracoviště Akademie věd ČR v Praze a blízkém okolí. Vyrazit můžete do Fyzikálního ústavu AV ČR, ELI Beamlines a HiLASE, Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR, Knihovny Akademie věd ČR a nebo na observatoř Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově.

 

Za včelařskou show do Českých Budějovic

Mimo Prahu můžete zavítat například do Biologického centra AV ČR, ve kterém zdejší vědci chystají dobrodružnou hru, komentované ukázky živého hmyzu nebo výstavu tasemnic, červů a dalších parazitů.

 

Do letošní Noci vědců se zapojí více než 30 vědeckých a vzdělávacích institucí. Vstup na všechny akce je ZDARMA.

 

Připravila: Andrea Saláková, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Ilustrační obrázky: Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR