
Nobelista Ben Feringa v Ústavu organické chemie a biochemie
31. 03. 2017

Nizozemský chemik Ben Feringa získal v roce 2016 spolu s Francouzem Jeanem-Pierre Sauvagem a Britem Fraserem Stoddartem Nobelovu cenu za design a výrobu miniaturních strojů sestávajících se z jednotlivých molekul. Ve středu 29. března pronesl Ben Feringa v rámci dvoudenní konference Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR přednášku nazvanou The Art of Building Small.
Světoznámý holandský chemik, který byl spolu s dalšími dvěma vědci minulý rok oceněn Švédskou akademií věd za návrh a syntézu molekulárních strojů, se ve své přednášce „The Art of Building Small“ (Umění stavění v malém) věnoval stavbě a významu molekulárních rotorů. Molekulární rotory jsou miniaturní stroje sestávající z jednotlivých molekul, které jsou schopny za určitých okolností vykonávat otáčivý pohyb. Jakkoli se stále jedná o základní výzkum, jsou molekulární rotory již nyní velmi zajímavé pro řadu různých možných aplikací, např. návrh tzv. chytrých léků, které by bylo možné cíleně a kontrolovaně aktivovat na konkrétním potřebném místě v organismu.
Přednáška se setkala s velkým úspěchem a kromě vědců přilákala i řadu studentů a dalších návštěvníků.
Ben Feringa přijel spolu s dalšími předními světovými vědci do České republiky kvůli účasti na mezinárodní pracovním setkání Molecular Rotor Workshop, které probíhá v těchto dnech (30.-31.3.) na Ústavu organické chemie a biochemie (ÚOCHB). Konferenci organizují prof. Josef Michl a Dr. Jiří Kaleta (oba ÚOCHB), kteří se sami problematice molekulárních strojů dlouhodobě věnují. „Seřazením jednotlivých molekulárních strojů do organizovaných 2D filmů či 3D struktur by bylo možno získat nové materiály s budoucím využitím v nanoelektronice. Zde mohou nalézt uplatnění jako paměťové jednotky, frekvenční filtry, zpožďovače signálů, atp.,“ popisuje Dr. Kaleta naděje spojované s možnými aplikacemi.
Připravil: ÚOCHB AV ČR
Foto: ÚOCHB
Přečtěte si také
- Pavel Baran se stal prvním místopředsedou Rady pro výzkum, vývoj a inovace
- AV ČR a UK budou systematicky podporovat žádosti o prestižní ERC granty
- Eva Zažímalová je nejúspěšnější ženou veřejné sféry. Bodovala již podruhé
- ELI Beamlines se stane středobodem laserového výzkumu ve světě
- BIOCEV pokračuje v úspěšných projektech: ve výzkumech rakoviny i neplodnosti
- AV ČR by měla opět vést Eva Zažímalová, její kandidaturu potvrdil Akademický sněm
- Grantová agentura ČR podpoří vědce AV ČR stovkami milionů korun
- Předsedkyně AV ČR Eva Zažímalová bude radit politikům v Bruselu
- Věda blíž lidem. Předsedkyně AV ČR udělila ceny za popularizaci
- Zemřel Rudolf Zahradník, první předseda Akademie věd ČR