Zahlavi

Na zahradě Biologického centra zakotví výzkumné lodě

16. 05. 2018

Vědecké experimenty, tvůrčí dílny i prohlídky výzkumné flotily. Tyto a mnoho dalších atrakcí připravuje Biologické centrum Akademie věd ČR společně s dalšími organizacemi na sobotu 19. května v zahradě Biologického centra v Českých Budějovicích. Netradiční happening se koná na oslavu Mezinárodního dne biologické rozmanitosti. Vstup je zdarma.

Součástí programu, který potrvá od 12. do 17. hodiny, je i vědecká show Úžasného divadla fyziky. Zahrne vědecké experimenty a střelbu z vakuového děla. Vzhledem k tomu, že hlavním tématem je „století proměn”, tak tu nebudou chybět ani zábavné pořady na téma, jak se proměnila česká krajina za poslední století? Jak se změnilo hospodaření na českých rybnících a jaký dopad to mělo na kvalitu vody? A jaké druhy kdysi běžných českých motýlů už vyhynuly?

Návštěvníci si budou moci vyzkoušet i různé vědecké aktivity, a to od jednoduchých laboratorních prací až po mikroskopování živých organismů z půdy, vody i louky. Také budou moci vystoupit na palubu výzkumných lodí, plavidel a člunů a prohlédnout si akustické sonary, vlečné sítě, elektrický agregát pro lov ryb a další zařízení, které používají českobudějovičtí hydrobiologové při své výzkumné práci.

Kromě stánků s biologickou a ekologickou tematikou tu budou k vidění ukázky nálezů jihočeské archeologie či astronomický stánek Hvězdárny a planetária České Budějovice. Vystoupí tu i doyenka jihočeské meteorologie Svatava Křivancová, která na meteorologických přístrojích ukáže zájemcům, jak se předpovídá počasí. Nebude chybět ani malování na obličej a interaktivní výstava hraček šetrných k dítěti a přírodě. Celé odpoledne pak orámuje živá muzika v podání písničkářů Jana Řepky & Jožky Mikulky a českobudějovické kapely ONI

Připravila: Daniela Procházková, Biologické centrum AV ČR, ve spolupráci s Alicí Horáčkovou, Odbor mediální komunikace AV ČR
Foto: Biologické centrum AV ČR