Zahlavi

Mléčná dráha ze Střechy Slovenska

04. 08. 2017

Václav Hýža se vypravil k největšímu skalnatému převisu na Slovensku, aby vyfotil Galaxii tvořenou přibližně 200 miliardami hvězd. Za svůj snímek získal titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2017.

„Velká spousta hvězd namačkaná na sebe tak těsně, že se ze Země jeví jako mrak,“ řekl o Mléčné dráze toskánský astronom, filosof a fyzik Galileo Galilei.

Následující výzkum postupně ukázal Mléčnou dráhu jako spirální galaxii ukrývající kromě miliard hvězd také masivní černou díru s hmotností přibližně čtyř milionů Sluncí. Při pohledu shora by tato Galaxie vypadala jako zářící vír s výraznou příčkou procházející napříč centrem. Rozměry Galaxie se měří v desetitisících světelných roků. I naše Slunce je pouze jednou z jejích hvězd. Leží v galaktické rovině s celou sluneční soustavou, což pozorovatelům ze Země dává možnost vidět hvězdný pás z boku.

A přesně tak Mléčnou dráhu zachytil Václav Hýža: „Když jsem před dvěma roky projížděl Kostoleckou tiesňavou a podíval jsem se z auta nahoru na Střechu Slovenska, tak jsem si hned představil tuto fotku. Na tohle místo jsem se chtěl vydat od té doby několikrát, ale vždy nevyšlo počasí. Až začátkem července hlásili na nejbližší noc jasno a mezi západem Měsíce a nautickým svítáním se nabízela hodina tmavé oblohy. Nebylo to moc, ale stačilo to, pokud to máte takovou dobu rozmyšlené a před očima. Výstup suťoviskem byl šílený, ale ještě za svitu Měsíce. Sedl jsem si pod převis a čekal na tmu. Převis je jako veliké ucho, takže jsem slyšel bublající potok i procházející lidi hluboko dole v údolí.“

Vítězné snímky v jednotlivých měsících a další informace si můžete prohlédnout na http://www.astro.cz/cam/.

Připravila: Vlaďka Coufalová z podkladů Astronomického ústavu AV ČR
Foto: Václav Hýža