
Ministerstvo financí ohrožuje stabilitu vědy
13. 06. 2017
„Dochází nám trpělivost,“ vzkazují ministerstvu financí akademici, zástupci vysokých škol a vicepremiér Pavel Bělobrádek.
Ostrá slova na adresu ministerstva financí, které zpochybňuje již schválený návrh výdajů státního rozpočtu do vědy a výzkumu, zazněla na tiskové konferenci na půdě Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Svolal ji tam místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek a zúčastnila se jí předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová a místopředseda České konference rektorů Karel Melzoch.
„Peníze na vědu nejsou žádná černá díra, ani děravý hrnec, ani cedník,“ řekl Bělobrádek s odkazem na výrok ministra financí Ivana Pilného, podle něhož jsou peníze na vědu a výzkum v rozpočtu na příští rok nadhodnocené. Návrh, který vláda již odsouhlasila, původně počítal s částkou 36 miliard korun, ministerstvo financí by si však představovalo výdaj o téměř tři miliardy nižší. Podle ministerstva financí by si vědci měli začít víc vydělávat sami na sebe.
„Jsem hluboce přesvědčena, že jakákoli investice do vědy se vždycky vyplatí. Jenom se podívejte, jak se v posledních letech zvýšila úroveň našeho života,“ oponuje takovému názoru předsedkyně Akademie věd Eva Zažímalová, která argumentuje například výzkumem v oblasti medicíny či dopadu klimatických změn. Uvedla také, že Akademie věd získává ze státního rozpočtu pouhou třetinu svých prostředků. Další třetinu pak vědci musí vysoutěžit v grantech a poslední třetinu tvoří vlastní zdroje, jako jsou příjmy ze smluvního výzkumu a licencí. „Takže my se opravdu snažíme,“ uvedla Zažímalová a dodala, že veřejná podpora vědy a výzkumu tvoří v západních zemích, například v sousedním Německu, až osmdesát procent. Nestabilní prostředí v Česku má podle Zažímalové za následek i to, že mladí, talentovaní vědci čím dál častěji odcházejí do zahraničí. „A platí to i naopak, pro zahraniční vědce u nás: jeden dva roky se tu rozkoukají, a potom vezmou výnosnější nabídku kousek za hranicemi.“
Špatná situace panuje i v oblasti vysokých škol, které jsou podle rektora Vysoké školy chemicko-technologické Karla Melzocha „hluboce podfinancovány”. „Jsme velmi rozčarováni ze stávající situace. Pokud se budou peníze ještě krátit, jsme připraveni protestovat,“ uvedl Melzoch, který argumentoval nedávným výzkumem z Vysoké školy ekonomické, podle něhož investice do vědy zvyšují zaměstnanost.
Připravil: Odbor mediální komunikace kanceláře AV ČR
Foto: Radek Melichar
Přečtěte si také
- Pavel Baran se stal prvním místopředsedou Rady pro výzkum, vývoj a inovace
- AV ČR a UK budou systematicky podporovat žádosti o prestižní ERC granty
- Eva Zažímalová je nejúspěšnější ženou veřejné sféry. Bodovala již podruhé
- ELI Beamlines se stane středobodem laserového výzkumu ve světě
- BIOCEV pokračuje v úspěšných projektech: ve výzkumech rakoviny i neplodnosti
- AV ČR by měla opět vést Eva Zažímalová, její kandidaturu potvrdil Akademický sněm
- Grantová agentura ČR podpoří vědce AV ČR stovkami milionů korun
- Předsedkyně AV ČR Eva Zažímalová bude radit politikům v Bruselu
- Věda blíž lidem. Předsedkyně AV ČR udělila ceny za popularizaci
- Zemřel Rudolf Zahradník, první předseda Akademie věd ČR