Zahlavi

Mezinárodní výzva pro vědce zabývající se vzácnými chorobami

05. 01. 2018

Česká republika se prostřednictvím Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy zapojila do mezinárodního programu zaměřeného na vzácná onemocnění E-Rare, který funguje od roku 2006. Od té doby bylo investováno téměř 80 milionů eur, které podpořily více než 400 rešeršních skupin ze sedmnácti zemí.

Do desáté výzvy (Joint Call for European Research Projects On Rare Diseases) se tak mohou přihlásit i české vědecké týmy z Akademie věd ČR. Termín k předkládání předběžných návrhů je 6. února 2018, přičemž rozpočtová alokace Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy činí 500 000 EUR.

Odhaduje se, že s některým typem vzácného onemocnění, mezi něž patří specifické genetické choroby, autoimunitní onemocnění, některé druhy rakoviny či infekčních nemocí, se během svého života setkalo šest až osm procent obyvatel Evropské unie. To v celkových počtech znamená až třicet milionů obyvatel. Existuje přitom na osm tisíc různých druhů těchto chorob, jejichž identifikace a léčba bývá velmi komplikovaná. Smyslem projektu je tak propojovat vědecké týmy a různé oblasti výzkumu bez ohledu na státní hranice.

Více na stránkách MŠMT  či E-Rare.

Připravil: Odbor mediální komunikace Kanceláře AV ČR
Foto: E-Rare