Zahlavi

Mezinárodní den žen a dívek ve vědě připomene úspěchy vědkyň v loňském roce

29. 01. 2019

Do Mezinárodního dne žen a dívek ve vědě, stanoveného OSN na 11. únor, se i letos zapojí Národní kontaktní centrum – gender a věda Sociologického ústavu AV ČR. Tentokrát centrum prostřednictvím kampaně na sociálních sítích připomene vědkyně, které zazářily v roce 2018.

Každý den v týdnu předcházejícím 11. únoru 2019 bude NKC představovat ženy a dívky, které v uplynulém roce přispěly k rozvoji české i světové vědy. „V roce 2018 měly ženy na kontě množství důležitých a pro společnost hodně užitečných poznatků,“ vysvětluje vedoucí NKC – gender a věda Marcela Linková s tím, že jejich význam nejlépe vynikne právě při takovémto koncentrovaném pohledu.

Součástí kampaně bude i výzva určená vědkyním, vědcům, výzkumným institucím, vysokým školám, studujícím i široké veřejnosti, aby se zapojili a přispěli jmény známých i méně známých badatelek, jejichž vědecké výsledky a objevy se do světel reflektorů mediálního zájmu v roce 2018 třeba ani nedostaly. Ti budou moci od 4. do 11. únorana facebookové stránce NKC – gender a věda sdílet jméno vědkyně s krátkým popisem jejího úspěchu. Kampaň používá hashtagy #Zenyvevede a #WomenInScience.

Letos již počtvrté

Mezinárodní den žen a dívek ve vědě vyhlásilo Valné shromáždění OSN na sklonku roku 2015. NKC – gender a věda SOÚ AV ČR bylo mezi prvními organizacemi, které Den žen a dívek ve vědě české veřejnosti připomněly. V prvním ročníku v roce 2016 centrum oslovilo známé osobnosti ze světa vědy a politiky. Do tehdejší kampaně se zapojili například Jiří Drahoš, Pavel Bělobrádek, Alice Valkárová, Helena Fulková, Pavel Jungwirth a další.

„Vědecká profese je velmi náročná na skloubení pracovního a rodinného života. Přál bych si, aby se nám dařilo přivést a hlavně udržet více vzdělaných a talentovaných žen ve vědeckém prostředí. Ženy-vědkyně představují nevyužitý potenciál,“ prohlásil Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL), tehdy ve funkci vicepremiéra pro vědu, výzkum a inovace.

V roce 2017 jsme vzpomínali na oblíbené vědkyně, vysokoškolské pedagožky a myslitelky, na ženy, které nás inspirovaly, a minulý rok nás zajímaly vynálezy, zlepšováky a inovace, které mají na kontě ženy.

Akce se koná pod záštitou Informačního centra OSN v Praze.

Na úvodní fotografii: Marcela Linková, vedoucí NKC – gender a věda

Připravili: Naďa Straková, Sociologický ústav AV ČR, ve spolupráci s Milanem Pohlem, Odbor mediální komunikace Kanceláře AV ČR
Foto: Sociologický ústav AV ČR