Zahlavi

Masaryk, pražské jaro i atompunk, začíná letní festival filosofie

06. 06. 2018

Evropský festival filosofie s názvem Dějiny a budoucnost už po dvanácté přivítá ve Velkém Meziříčí výjimečné filosofy, historiky, spisovatele, publicisty a umělce. Festival se koná od 6. do 14. června a kromě kritického zkoumání velkých otázek lidského bytí nabídne i bohatý doprovodný program pro děti i dospělé. Spolupořadatelem festivalu je i Filosofický ústav AV ČR.

Myšlenka uspořádat festival filozofie se zrodila se v severoitalské Modeně. V roce 2007 poprvé překročil festival hranice Itálie a jeho obdoba se uskutečnila také v malebném francouzském městečku Saint Emilion a ve Velkém Meziříčí na Vysočině. Loňský ročník patřil Martinu Lutherovi a reformaci západního křesťanství. V letošním osmičkovém roce se připomene 100 let od vzniku Československa, osobnosti 1. republiky, pražské jaro i budoucnost člověka a státu. Jednou z dělících čar současné společnosti se zdá být také postoj k občanskému aktivismu.

Kult aktivního občana

Jaké je skutečně místo občanského aktivismu v demokratické společnosti? Kde končí pozitivní vnímání spojené s prací pro veřejné blaho ve volném čase a začíná pochybování o jeho užitečnosti? Těmto výzvám se postaví Ondřej Císař, Marek Skvojsa a Edvilas Raudonikis. Na téma aktivních občanů navážou otázky globalizace a zdokonalování lidské přirozenosti pomocí techniky.

Technologické utopie 20. století a atompunk

Ve druhé polovině 20. století rostly možnosti vědy a technologií raketovým tempem. Lidstvo zažilo nástup jaderného a kosmického věku, což pozitivně ovlivnilo autory sci-fi i společenských utopických koncepcí. V posledních 10 letech je pro odpovídající konceptuální, společenský a estetický prostor ražen název atompunk. O budoucnosti člověka, technice i umělé inteligenci bude mluvit Pavel Vachtl, Robin Kopecký a Jiří Wiedermann.

Vstup na přednášky je volný, pouze je nutné si rezervovat místa na některá představení doprovodného programu.

Bližší informace o programu festivalu najdete na stránkách http://www.festivalfilosofie.cz/

Připravila: Vlaďka Coufalová, Odbor mediální komunikace Kanceláře AV ČR
Foto: archiv Evropského festivalu filosofie