Zahlavi

Linda Wichterlová, manželka vynálezce kontaktních čoček oslavila 100. narozeniny

17. 08. 2017

Stoleté výročí narození oslavila 18. srpna Linda Wichterlová, manželka muže, který zachránil zrak milionům lidí. Žena, která svého manžela – významného chemika, vynálezce kontaktních čoček a silonu – podporovala po více než šedesát společných let v jeho vědecké dráze i občanských postojích za okolností plných historických zvratů.

Vystudovaná stomatoložka, která je ženou mnoha talentů jazykových, múzických i sportovních, je matkou dvou synů, mnohonásobná babička i prababička. Členové rodiny žijí po celém světě a patří k elitě v nejrůznějších oborech lidské činnosti.

Po svatbě v roce 1938 přišla válka, během níž žili novomanželé společně ve Zlíně, kde Otto Wichterle pracoval ve výzkumných chemických dílnách firmy Baťa. Po válce, během níž byl zatčen gestapem, se přestěhovali do Prahy, kde pokračoval ve své vědecké práci, která vyvrcholila jeho zvolením do funkce ředitele Ústavu makromolekulární chemie ČSAV. Účast v politickém dění v roce 1968 pak vyústila v jeho odvolání – byl jedním z iniciátorů výzvy Dva tisíce slov, v roce 1969 se jako poslanec České národní rady postavil např. proti zákonu o tiskové cenzuře, žádal vypracování demokratického volebního zákona a nadále se zasazoval o svobodu vědeckého bádání.

Otto Wichterle se však nepříznivým politickým i pracovním okolnostem nevzdal; poté, co doma sestavil přístroj z dětské stavebnice Merkur a dynama z jízdního kola, s ním manželka Linda vyrobila první čtyři tisíce kontaktních čoček téměř na koleni.

Otto Wichterle, a s ním i celá jeho rodina, se plné rehabilitace dočkal až po roce 1989, kdy byl zvolen prezidentem Československé akademie věd, v jejímž čele působil tři roky.

Připravila: Miroslava Kaňková, Odbor mediální komunikace Kanceláře AV ČR
Foto: Archiv AV ČR