Zahlavi

Kateřiny Falk – vědkyně, co střílí do diamantů

02. 05. 2016

V Ústavu fyziky plazmatu AV ČR se 4. května 2016 uskuteční 4. výroční setkání Klubu NKC, jehož hlavním hostem je dr. Kateřina Falk. V přednášce inspirované formátem TED Talks se mj. dozvíte, proč ráda střílí do diamantů, jak se rodí úspěšná vědkyně, jaké jsou praktické rady pro začínající vědkyně a vědce a zda existuje ve vědě i zábava. „Strašně mě naštvalo, když fyzikář oznámil třídě, že holkám prostě fyzika nepůjde, ale „společně to zvládneme“. 

Zpozorněla jsem, proč by mi to nešlo, a na první dvě písemky se naučila sama doma. Pak za mnou začaly chodit holky, že chtějí doučit fyziku a že chtějí taky jedničky,“ vzpomíná na studijní začátky dr. Falk v rozhovoru pro NKC – gender a věda z roku 2015. V diskusi, která následuje po přednášce, se aktéři budou věnovat sdílení osobních zkušeností a individuálním strategiím i tomu, jak fungují samotné vysokoškolské a výzkumné instituce, které nastavují podmínky pro profesní uplatnění a kariérní postup vědkyň a vědců. Setkání se koná v 17:30 hod. v zasedací místnosti ÚFP AV ČR, Za Slovankou 1782/3, Praha 8.

 

Kateřina Falk pochází ze Zlína, kde studovala na osmiletém gymnáziu. Středoškolské studium dokončila na St Leonards School v St Andrews ve Skotsku. Poté začala studovat fyziku na prestižní Imperial College London. Po druhém ročníku získala prostřednictvím Undergraduate Research Opportunities Programme (UROP) pozici laboratorní asistentky a zabývala se výzkumem jaderné fúze. Na Oxfordu působila jako doktorandka, a také zde učila studenty druhého a třetího ročníku v laboratorních praktikách optiky, elektromagnetizmu a atomové fyziky. Působila v laserových laboratořích v USA, ve slavné Los Alamos National Laboratory. V současnosti pracuje v ELI Beamlines. Projekt Extreme Light Infrastructure (ELI) je součástí evropského plánu na vybudování nové generace velkých výzkumných zařízení vybraných Evropským strategickým fórem pro výzkumné infrastruktury (ESFRI).
 
Program:
17:30 – 17:45 
Úvodní slovo – Marcela Linková, vedoucí NKC – gender a věda a Michaela Trtíková Vojtková, koordinátorka Klubu NKC
 
17:45 – 18:15  
Výroční přednáška Kateřiny Falk
 
18:15 – 19:00  
Diskuse
 
od 19:00          
Neformální část večera, síťování a osobní setkání s dalšími členkami a členy Klubu NKC
 

Link na rozhovor: http://www.genderaveda.cz/prectete-si/rozhovory/vedkyne-co-strili-do-diamantu