Zahlavi

Karina Movsesjan – nejlepší mladá vědkyně Evropy

02. 10. 2017

Osmnáctiletá studentka Karina Movsesjan, která se loni zúčastnila stáže projektu Otevřená věda v Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR, získala prestižní ocenění v soutěži pro nejlepšího mladého evropského vědce. Její biochemický výzkum by mohl v budoucnu pomoci s léčbou rakoviny.

Karina Movsesjan se narodila v Kyrgyzstánu a v roce 2016 absolvovala stáž Otevřené vědy DNA packaging in living cells: in vitro and in silico studies of DNA compaction v Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR pod vedením Valery Andrushchenko.


Karina Movsesjan na stáži Otevřené vědy v Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR v roce 2016.

Studentka biochemie na Masarykově univerzitě v Brně se může pochlubit již několika vědeckými cenami – mj. Českou hlavičkou nebo hlavní cenou v soutěži Intel ISEF. Prestižní soutěže EUCYS (European Union Contest for Young Scientists) se letos v estonském Tallinnu zúčastnilo více než 120 studentů, kteří poměřili své schopnosti v přírodních, technických i humanitních oborech. Součástí ocenění je nejenom finanční odměna, ale i stáže v mezinárodních výzkumných organizacích. Češi se soutěže účastní již od roku 2000.

Cílem Otevřené vědy, projektu Akademie věd ČR, je mj. umožnit studentům získat cenné zkušenosti z vědecké praxe a nadchnout je pro vědeckou práci. Nové stáže na rok 2018 vypisujeme v průběhu letošního podzimu. Podrobnější informace naleznete na webových stránkách.

Připravil: Luděk Svoboda, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR,
Foto: archiv Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR, EUCYS