Zahlavi

Jak na situaci s nedostupným bydlením? Řešení hledá nový web

29. 01. 2019

Ceny bytů i nájmy stále stoupají, a na bydlení zejména ve velkých českých městech tak mnohdy nedosáhnou ani lidé s průměrnými příjmy. Dá se tato situace řešit? Jakou roli by v případných řešeních mohli mít politici, místní samosprávy či neformální kolektivy? Odpovědi na tyto otázky nabízí nový web připravený Sociologickým ústavem AV ČR v rámci programu Strategie AV21.

„Finanční dostupnost vlastnického a soukromého nájemního bydlení se v Praze a dalších krajských městech v posledních letech výrazně snižuje. Chceme na to upozornit, jednoduše vysvětlit příčiny a nabídnout možná řešení,“ objasňuje motivaci nového webu dostupnebydleni.soc.cas.cz Tomáš Samec, sociolog z oddělení Socioekonomie bydlení a hlavní koordinátor projektu.

Zkušenosti z domova i zahraničí

„Právě to, že způsob poskytování bydlení v České republice je příliš závislý na vlastnickém a soukromém nájemním bydlení, vede k tomu, že se ocitáme v pasti, když ceny nemovitostí a nájmů rostou rychleji než mzdy,“ konstatuje v úvodním textu čerstvě spuštěného webu Tomáš Samec.

Texty na webových stránkách rozkrývají příčiny, jak k současné neutěšené situaci došlo, počínaje leckdy překotnou privatizací bytového fondu, pokračuje levnými hypotékami, které v minulosti nadměrně zvyšovaly poptávku po bydlení, a konče krátkodobými pronájmy přes služby jako Airbnb. Web shrnuje rovněž typické zkušenosti lidí vstupujících na trh s bydlením, a především se pokouší hledat řešení a nabízet alternativy, přičemž poukazuje na způsoby, jak k podobným problémům přistupovaly vybrané obce v Německu či Maďarsku.

Projekt dostupnebydleni.soc.cas.cz vznikl za podpory Akademie věd ČR v rámci programu Strategie AV 21. Volně navazuje na listopadový workshop, na němž tuzemští i zahraniční odborníci hledali odpovědi na otázky, jak situaci s nedostupným bydlením řešit. Videozáznam z workshopu je k dispozici zde.
 

Související články:

Jak se z člověka stane bezdomovec a jak tento problém řešit

Jak prožíváme štěstí? Předsedkyně si prohlédla Sociologický ústav

 
Připravil: Milan Pohl, Odbor mediální komunikace Kanceláře AV ČR, s využitím tiskové zprávy Sociologického ústavu AV ČR
Ilustrace: Sociologický ústav AV ČR