Zahlavi

II. ročník akademického A-festu je minulostí

06. 09. 2016

Jaký byl? Především hodně pohodový. Skvěle vyšlo počasí, příjemný byl výběr kapel a účinkujících, dobrý byl rovněž zvuk a atmosféra přátelská. K tomu půvabné prostředí průhonického parku a profesionální organizace celé akce. Na třech podiích se předvedlo na třicet souborů, podmínkou účasti bylo, že alespoň jeden člen hudebního tělesa musí být pracovníkem Akademie věd ČR.

V sobotu 3. září na nádvoří Průhonického zámku přivítal diváky předseda AV ČR prof. Jiří Drahoš, sám aktivní hudebník a zpěvák smíšeného sboru Canticorum iubilo, který jim popřál spoustu skvělých hudebních zážitků. Na nádvoří se střídaly kapely především country a folkového ražení, uvnitř zámku žil Rytířský sál zejména vážnou hudbou.

Celodenní hudební matiné na podalpinské louce odstartovala kapela Jane on TV s energickou zpěvačkou prof. Janou Albrechtovou z Botanického ústavu AV ČR. Svěží kombinaci písničkářství a rock’n’rollu přinesla brněnská kapela IAN z Ústavu přístrojové techniky AV ČR a Setoplete z Fyziologického ústavu AV ČR kombinovali písničkářství s humorem. Dye-Jazzed-Eve z Biologického centra AV ČR roztančili diváky jazzovou latinou a Daniela Procházková překvapila skvělým výkonem na altsaxofon. Z Ústavu přístrojové techniky AV ČR přijel do Průhonic i ISI Band s bandžistou a duchovním otcem festivalu prof. Josefem „Joe“ Lazarem. „Druhý ročník se mi skutečně líbí,“ neskrýval nadšení po koncertu právě prof. Lazar. „Pevně doufám, že budeme pokračovat a třetí ročník A-festu bude ještě lepší.“

Vyzrálým výkonem a přemýšlivou muzikou diváky stejně jako loni nadchli rockeři Bixley, jejichž frontmanem je ředitel Psychologického ústavu AV ČR Marek Blatný, který po svém strýci známém básníkovi Ivanu Blatném zdědil umění psát pozoruhodné texty a po svém otci hudebním skladateli Pavlu Blatném dar skládat skvělou hudbu. Festivalové dění pak uzavřeli death metaloví Misfolded z Ústavu molekulární genetiky AV ČR.

Zbývá jen poděkovat všem organizátorům nejen z Botanického ústavu AV ČR za profesionální práci a doufat, že třetí ročník přinese kromě skvělé muziky i větší diváckou kulisu z řad pracovníků AV ČR.